×

Masowa zagłada ludzkości jeszcze w tym roku? Eksperci przeanalizowali taką możliwość

Masowa zagłada ludzkości po wybuchu wojny nuklearnej? W obliczu ostatnich wydarzeń i gróźb Władimira Putina, kanadyjscy naukowcy postanowili ocenić, jakie jest prawdopodobieństwo konfliktu nuklearnego – najpoważniejszego zagrożenia dla ludzkości. Ich prognozy mogą przerażać.

Masowa zagłada ludzkości

USA i Rosja posiadają łącznie ponad 10 tysięcy głowic nuklearnych. A są przecież jeszcze inne kraje, które zgromadziły arsenał nuklearny.

Atomowy arsenał Putina robi wrażenie, a prezydent Rosji doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Już w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę rozkazał postawić w stan gotowości rosyjskie siły odstraszania nuklearnego. Groźba użycia broni atomowej miała przerażać i przeraża. Szczególnie, że ludzie uświadomili sobie, że ta śmiercionośna broń jest w rękach człowieka nieobliczalnego, gotowego na wszystko.

Kanadyjscy naukowcy postanowili oszacować, jak duże jest prawdopodobieństwo, że dojdzie do użycia broni nuklearnej w kolejnych 12 miesiącach.

Chociaż nasze szacunki są obarczone dużym marginesem błędu, oceniamy szanse na kończącą naszą cywilizację światową wojnę nuklearną w perspektywie najbliższych 12 miesięcy na 10 proc.

– przekazali eksperci z BCA Research.

„Zegar Zagłady”

Zegar Zagłady ludzkości, zwany też Doomsday Clock, to symboliczny wyznacznik czasu, który dzieli nas od globalnej zagłady. Nadzorują go naukowcy z Uniwersytetu w Chicago. Twierdzą oni, że obecnie znajdujemy się przerażająco blisko momentu zagłady. Na zegarze dzieli nas od niej 100 sekund (podobnie było w 1953 roku, gdy USA i ZSRR rozpoczęły testy broni jądrowej).

Rosyjska inwazja na Ukrainę to realizacja scenariusza z koszmarnych snów. Tymczasem rosyjski prezydent Władimir Putin grozi podniesieniem nuklearnej gotowości bojowej, a nawet, że użyje tej broni jako pierwszy w razie wkroczenia wojsk NATO na Ukrainę. Tak właśnie wygląda sytuacja, gdy nasz zegar wskazuje zaledwie 100 sekund do północy

– przekazali eksperci z „Bulletin of the Atomic Scientists”.

Wiara w zwycięstwo dobra nad złem wydaje się utopijna, ale wszyscy wiemy, że to nadzieja umiera ostatnia.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x