×

Maseczki zostaną na lata? Znany epidemiolog rozwiewa wątpliwości

Maseczki zostaną na lata, a ze szczepionką wcale może nie być tak pięknie, jak oczekujemy. Epidemiolog wykazuje daleko idący sceptycyzm.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi

Odkąd w ubiegłym tygodniu koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował o 90-procentowej skuteczności szczepionki przeciwko koronawirusowi opracowanej przy współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, wydawało się, że jest duża szansa powrotu do normalności.

Współzałożyciel firmy BioNTech prof. Ugur Sahin entuzjastycznie zapewnia, że już w przyszłym roku odczujemy pozytywny wpływ szczepionki na nasze życie. W rozmowie z BBC stwierdził:

Jestem przekonany, że szczepionka o tak wysokiej skuteczności ograniczy przenoszenie się wirusa pomiędzy ludźmi – może jeśli nie o 90 proc., to o 50 proc., co może skutkować radykalną redukcją rozprzestrzeniania się pandemii.

Maseczki zostaną na lata?

Polski epidemiolog prof. Włodzimierz Gut jest dużo bardziej sceptyczny. Według niego obowiązek noszenia maseczek ochronnych i tak zostanie utrzymany, a ze szczepionkami też może nie być tak różowo, jak obiecuje premier Morawiecki.

Jak ostrzega epidemiolog:

Jeżeli spełni się czarny scenariusz, że Covid jest taki, jak inne koronawirusy, to szczepienie będzie trzeba powtarzać mniej więcej co trzy lata.

W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z Pfizerem i BioNTech na zakup 300 mln szczepionek. Premier Mateusz Morawiecki obiecał, że z tej puli Polska otrzyma co najmniej 20 mln dawek.

Niby zabrzmiało to optymistycznie, jednak prof. Gut kręci nosem:

Wadą tej szczepionki będzie to, że nie będzie to szczepionka dystrybuowana w aptekach. Europa zabezpieczyła sobie jednak również inne szczepionki. Wiele krajów stosuje dziwną opcję polegającą na zamówienie w wielu firmach szczepionki pod warunkiem, że okaże się skuteczna. My działamy poprzez Unię Europejską, gdzie proporcjonalnie do liczby mieszkańców zostaną podzielone szczepionki. Liczę, że przypadnie nam maksimum 10 mln, czyli i tak maseczki nam zostaną.

Źródła: www.fakt.pl, www.fakt.pl, tech.wp.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować