×

Polacy czekają na dymisję Mariana Banasia. W tym czasie on dostaje honorowe odznaczenie

Dziś Marian Banaś został uhonorowany odznaczeniem. Za działalność konspiracyjną w czasie PRL-u i walkę z ustrojem komunistycznym.

Marian Banaś uhonorowany odznaczeniem
Facebook

Marian Banaś uhonorowany odznaczeniem

Wyróżnienie wręczył Zbigniew Andrzej Adamczyk oraz Krzysztof Lancman. Oboje są członkami zarządu Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego.

Chcielibyśmy wręczyć Panu te skromne odznaczenie, pamiętając o tym co Pan robił w tych trudnych latach, co w zasadzie Polska jest w zasadzie Panu winna. Niech to będzie wyraz uznania naszego środowiska dla pańskiej działalności w tamtym czasie i w czasach obecnych.

Marian Banaś nie krył wzruszenia i był szczęśliwy za pamięć o jego działalności. W czasach PRL-u za działalność wywrotową można było trafić do więzienia, być represjonowanym, a nawet skazanym na karę śmierci.

To był okres bardzo trudny, w którym trzeba było ryzykować, aby Polska była wolna

Kim jest Marian Banaś

Urodził się  13 lipca 1955 r. w Piekielniku i przez wiele lat pełnił różne urzędy w III Rzeczypospolitej Polskiej. W czasach PRL-u znany opozycjonista i organizator różnych inicjatyw antykomunistycznych. Od 1976 roku organizator kolportażu i kolporter niezależnych wydawnictw w Krakowie i na Podhalu. W roku 1977 został działaczem Studenckiego Komitetu Solidarności.

Marian Banaś uhonorowany odznaczeniem
Facebook

Współtworzył także Konfederację Polski Niepodległej (KPN). Była to partia polityczna, założona 1 września 1979 r. przez Leszka Moczulskiego, Tadeusza Stańskiego i Romualda Szeremietiewa, nawiązująca do tradycji piłsudczykowskich.

Pierwsza partia o charakterze antykomunistycznym powstała w Europie Środkowo-Wschodniej w okresie powojennym. W 1979 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Marian Banaś uhonorowany odznaczeniem
Wikipedia

W czach III RP aktywny polityk i doradca na wielu płaszczyznach państwowych. Współpracował z Antoninem Macierewiczem, Lechem Kaczyńskim, a w obecnym rządzie Mateusza Morawieckiego.

Obecnie pełni funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli. 29 listopada Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało o prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia. Chodzi o składanie fałszywych oświadczeń majątkowych oraz nieudokumentowanego źródła dochodów.

Źródła: www.dziennik.pl, wiadomosci.wp.pl, wiadomosci.onet.pl

Może Cię zainteresować

zamknij