×

Fani grzybobrania powinni uważać. W lesie mogą dostać bardzo wysoki mandat

Szukanie grzybów to jedna z ulubionych jesiennych rozrywek Polaków. Gdy w lasach pokazują się pierwsze kapelusze, pojawiają się też tłumy grzybiarzy i niestraszna im żadna pogoda. Jednak nie każdy jest świadomy kar, które mogą wiązać się z wycieczką do lasu. Zbieranie grzybów w Polsce jest oczywiście dozwolone, ale czasem możemy narazić się na wysoki mandat.

Zbieranie grzybów nie jest całkowicie bezkarne

Chyba nie ma w naszym kraju nikogo, kto chociaż raz w życiu nie wybrał się na grzybobranie. Takiej sytuacji sprzyja nie tylko relaksujący walor leśnych spacerów i przyjemność płynąca ze zjadania własnoręczne zebranych okazów. W kwestii zbierania grzybów w Polsce przepisy są bardzo liberalne.

Inaczej niż chociażby Niemczech w naszym państwie nie obowiązuje żaden limit zebranych grzybów. Dodatkowo na grzybobranie możemy wybrać się o każdej porze roku, co nie jest takie oczywiste w innych krajach.

zbieranie grzybów
YouTube

Mandat za nieodpowiednie zbieranie grzybów

To, że państwo nie nakłada na nas żadnych obostrzeń w kwestii samego zbierania grzybów, nie oznacza, że jesteśmy bezkarni. W lesie obowiązują bowiem konkretne zasady, których nie są świadomi wszyscy grzybiarze. Są rzeczy, za które możemy dostać wysoki mandat i to nie tylko, gdy zostaniemy złapani na gorącym uczynku. W lasach coraz częściej montowany jest monitoring.

grzyb
Twitter

W przypadku wypadu na grzyby mandat grozi nam za zbieranie grzybów i niszczenie grzybni. Chodzi przede wszystkim o rozdeptywanie niejadalnych okazów i przekopywanie ściółki w poszukiwaniu małych grzybów. Idąc do lasu, nie możemy zapominać, że grzyby są bardzo ważne dla ekosystemu, nawet te niejadalne. Za takie zachowanie zapłacimy nawet 500 złotych.

mały grzyb
Twitter

Sprawdźmy gdzie i jakie grzyby możemy zbierać

Warto również zwrócić szczególną uwagę, na to gdzie zbieramy grzyby. Przede wszystkim, nie możemy tego robić w lasach prywatnych. Dodatkowo Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz grzybobrania w rezerwatach i niektórych obszarach lasów, gdzie jest stały zakaz wstępu.

kosz pełen grzybów
Twitter

Karalne jest także zbieranie gatunków grzybów chronionych. Warto pamiętać, że znajdują się w nich niektóre rodzaje borowików i maślaków. Za złamanie tych przepisów możemy również dostać mandat w wysokości 500 zł. W zeszłym roku takie kary dla grzybiarzy wyniosły aż 100 tys. zł.

kosz pełen grzybów
Twitter

Mandat w lesie dostaniemy nie tylko za zbieranie grzybów

Ale to nie jedyne przypadki, kiedy grzybobranie może zakończyć się zapłatą wysokiej kary. Niestety wiele osób korzystających z dobrodziejstw lasu, kompletnie o niego nie dba. Tymczasem leśnicy alarmują, że po jesiennym szaleństwie znajdują w czasie patroli mnóstwo butelek i papierków pozostawionych przez grzybiarzy.

Może Cię zainteresować

zamknij