×

Za klimatyzację można dostać mandat. Kary są naprawdę wysokie

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że mogą dostać mandat za klimatyzację. Schładzanie samochodu może Cię sporo kosztować. Kary mogą wynosić nawet 300 złotych! Kiedy policjant wypisze nam mandat?

Mandat za klimatyzację może wynieść kilkaset złotych

Fala upałów jest bardzo dokuczliwa i niebezpieczna, a temperatura w zaparkowanym samochodzie może przekraczać nawet 60 stopni C. Podróż w nagrzanym pojeździe nie należy do najprzyjemniejszych, więc nic dziwnego, że kierowcy ratują się klimatyzacją.

Jednak nie każdy wie, że policjant może wypisać nam mandat właśnie za schładzanie samochodu. Art. 60 Prawa o ruchu drogowym zakazuje nadmiernej emisji spalin, do których produkcji przyczynia się włączona klimatyzacja. Za takie wykroczenie, grozi nam kara w wysokości nawet 300 zł.

klimatyzacja w samochodzie

Redakcja

Kiedy dostaniemy mandat za klimatyzację?

Oczywiście chodzi o uruchomienie klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie, w celu schłodzenia go przed jazdą. Policjant może wypisać nam mandat, jeśli włączymy chłodzenie na więcej, niż jedną minutę przed rozpoczęciem podróży. Podobny mandat możemy dostać w zimie, jeśli zbyt wcześnie uruchomimy ogrzewanie.

Polecane

Może Cię zainteresować