×

Mandat za brudny samochód? Nawet 100 złotych dla tych, którzy nie lubią sprzątać

Masz bałagan w aucie? Zatem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma dla ciebie złą wiadomość! Jak informuje „Rzeczpospolita”, wkrótce wprowadzony zostanie mandat za brudny samochód. Ile wyniesie i kto będzie mógł go otrzymać?

Wygląda na to, że na tym nie koniec niespodzianek MSWiA…

Mandat za brudny samochód

Nowy mandat związany jest z nowym reżimem sanitarnym.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, chodzi o zmianę art. 117 Kodeksu Wykroczeń, która dotyczy kary za brak czystości w obrębie kontrolowanej nieruchomości. W związku z epidemią koronawirusa, rozszerzono zapis na… przewoźników.

Tej samej karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym

– czytamy.

A to oznacza, że odtąd w taryfikatorze mandatów pojawi się również grzywna za brudny samochód, taksówkę lub busa. Karę mogą więc zapłacić prywatni przewoźnicy, taksówkarze i kierowcy autobusów.

Przewoźnicy są zobowiązani do tego, żeby przestrzegać reżimu sanitarnego i zasad czystości tak samo, jak fryzjerzy, czy kosmetyczki. Muszą pamiętać o dezynfekcji klamek, desek rozdzielczych, itp. Jeśli tego nie zrobią, jednorazowo zapłacą mandat w wysokości nawet 100 zł.

Mandat za zwierzęta

MSWiA przewidziało również drugi nowy mandat karny w taryfikatorze. Dotyczy on posiadaczy psów i tzw. psów ras niebezpiecznych. 

Jak przypomina auto.wprost.pl, w 2018 do Kodeksu wykroczeń wprowadzono art. 77 k.w. o niezachowaniu zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (§ 1) oraz typ kwalifikowany, który polega na dopuszczeniu się czynu z § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka (§ 2 – rasy niebezpieczne).

Teraz mandat karny dla właściciela niebezpiecznego zwierzęcia, który nie zachowuje właściwych środków ostrożności, wzrośnie do 500 zł. Ale projektodawca zakłada także możliwość surowszej kary – grzywny do 5 tys. zł, nagany, a nawet ograniczenia wolności.

Co bardzo istotne, odpowiedzialność będzie dotyczyć wszystkich opiekunów zwierząt stwarzających zagrożenie, a nie tylko tych, które znajdują się np. w wykazie psów ras niebezpiecznych.

Projekt zmian skierowano do uzgodnień i wejdzie w życie po upływie 14 dni od oficjalnego ogłoszenia.

Mandat za brudny samochód
Pixabay
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij