×

Małżeństwa jednopłciowe w Polsce są możliwe. Zarejestrowano Reformowany Kościół Katolicki

Małżeństwa jednopłciowe w Polsce są już możliwe. Wszystko za sprawą MSWiA, które zarejestrowało Reformowany Kościół Katolicki. To jedyna, jak dotąd, instytucja z przymiotnikiem „katolicki” w nazwie, która dopuszcza zawieranie małżeństw między dwoma kobietami bądź dwoma mężczyznami.

Związki jednopłciowe w Polsce

Zamieszanie wokół statusu związków jednopłciowych w Polsce trwa od kilku lat. Podczas gdy wiele państw europejskich zalegalizowało związki partnerskie, w tym osób tej samej płci, a większość krajów zachodniej Europy i cała Skandynawia zniosły warunek odmienności płci osób pragnących zawrzeć małżeństwo, polscy homoseksualiści nie mogą liczyć na takie luksusy.

Do niedawna pary jednopłciowe, które chciały wstąpić w związek małżeński, zawierały ślub za granicą. Miało to wymiar jedynie symboliczny, bo taka ceremonia nie skutkuje prawnie na terenie Polski. Wygląda jednak na to, że homoseksualiści nie będą już musieli tułać się po zagranicznych urzędach, tylko legalnie wezmą ślub w Polsce. Przełomu dokonał Reformowany Kościół Katolicki.

Legalizacja Reformowanego Kościoła Katolickiego

Wspólnota religijna pod nazwą Reformowany Kościół Katolicki została w styczniu tego roku wpisana do rejestru kościołów i związków wyznaniowych prowadzonego przez MSWiA. To czyni ją najmłodszą wspólnotą religijną w Polsce. Jednak krótki staż nadrabia postępowością, która prawdopodobnie przysporzy jej popularności w środowisku LGBT.

Reformowany Kościół Katolicki, jako jedyna instytucja działająca legalnie w Polsce, dopuszcza bowiem małżeństwa jednopłciowe. Jak wyjaśnia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ks. Tomasz Puchalski:

Wierzymy w to, że nauka jest elementem, który musimy uznawać w naszej doktrynie. Nauka nie odrzuca kwestii zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, choć nie jest w stanie tego potwierdzić. Za to mówi wyraźnie, że istnieje coś takiego, jak tożsamość seksualna. Nie możemy oszukiwać rzeczywistości. Jeśli jako ludzie jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, to jesteśmy tak jak on osobami. Istnieje więc jedna ludzkość, która składa się z wielu osób, które są sobie równe, tak jak osoby w Trójcy Świętej. Nie możemy nikogo dyskryminować, bo ma inną tożsamość.

MSWiA ma kłopoty?

Trudno orzec, czy MSWiA miało świadomość, jakie konsekwencje będzie miało wpisanie Reformowanego Kościoła Katolickiego do rejestru. Z pewnością jednak nie spodoba się to wiodącemu w Polsce Kościołowi Katolickiemu, który od lat stanowczo protestuje przeciwko przyznawaniu homoseksualistom jakichkolwiek praw.

Co gorsza, msze odprawiane przed paradami równości przez duszpasterzy Reformowanego Kościoła Katolickiego Episkopat nazwał „wydarzeniami o znamionach bluźnierstwa”.

W tej sytuacji raczej trudno się spodziewać, by pochwalili urzędników MSWiA za legalizacją działalności tej wspólnoty. Na razie Ministerstwo siedzi cicho i zastanawia się, co odpowiadać dziennikarzom. Nieoficjalnie wiadomo, że nie było podstaw do odrzucenia wniosku o rejestrację. Sama niechęć ze strony Episkopatu nie wystarczy.

Jak ujawnia jeden z urzędników:

Nie było większego pola manewru, skoro Kościół nie łamie prawa i spełnia kryteria do rejestracji.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.rmf24.pl, pl.wikipedia.org
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik