×

Małpia ospa w Anglii! Śmiertelność wśród zakażonych osób sięga do aż 10% chorych

Małpia ospa w Anglii! Bardzo niepokojące doniesienia docierają do nas zza Morza Bałtyckiego. W Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwszy przypadek tej rzadkiej choroby tropikalnej.

Małpia ospa w Anglii!

Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) poinformowała właśnie, że w Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy. Wiadomo, że zakażony tą rzadką chorobą tropikalną został pacjent, który niedawno wrócił z Nigerii. Wysoce prawdopodobne jest zatem, że to właśnie tam doszło do zakażenia. W tej chwili chory przebywa w jednym z londyńskich szpitali na oddziale chorób zakaźnych.

Teraz służby szukają osób, które mogły mieć kontakt z chorym mężczyzną, m.in. pasażerów samolotu, którzy lecieli z nim do Anglii.

Małpia ospa. Czym jest ta choroba?

Jest to choroba pochodzenia odzwierzęcego, którą wywołuje wirus z rodzaju Orthopoxvirus. Ludzie mogą zakażać się nią głównie od gryzoni, a zwłaszcza wiewiórek, od małp rzadziej. Jak może do tego dojść? Na przykład poprzez ugryzienie lub bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem, jego krwią lub płynami ustrojowymi. Według Światowej Organizacji Zdrowia śmiertelność wśród zakażonych sięga do aż 10 proc. chorych. Umierają najczęściej młodsi pacjenci.

Po raz pierwszy chorobę tę odkryto w 1958 roku u zwierzęcia. Z kolei pierwszy udokumentowany przypadek małpiej ospy u człowieka miał miejsce w Demokratycznej Republice Konga w 1970 roku. Od tego czasu choroba ta pojawiła się aż w 11 krajach afrykańskich. Z kolei w 2017 roku Nigeria doświadczyła największej liczby przypadków. Poza Afryką zachorowania wykryto w 2003 roku w USA.

Jakie są objawy małpiej ospy i jak można się nią zakazić od człowieka?

Choroba ta wywołuje objawy grypopodobne takie jak wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka, bóle głowy, mięśni, gardła, kaszel, czy też ogólne osłabienie.

Małpia ospa może rozprzestrzeniać między ludźmi tak jak większość innych wirusów, czyli poprzez kontakt przez skórę, a także kaszel czy kichanie. Może zostać przeniesiona z człowieka na człowieka także poprzez dotykanie skażonych przedmiotów.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.fakt.pl, www.rmf24.pl
Fotografie: Pexels

Może Cię zainteresować