×

Mało znane fakty o WOŚP. Nawet dla wspierających Owsiaka są zaskoczeniem!

Mało znane fakty o WOŚP mogą zaskoczyć nawet osoby, które od lat wspierają inicjatywę Jurka Owsiaka. A ta skrywa naprawdę wiele ciekawostek!

Mało znane fakty o WOŚP

W niedzielę (31 stycznia) odbył się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia w całej Polsce WOŚP zbierał pieniądze na zakup sprzętu dla oddziałów laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Pierwszy finał Orkiestry odbył się 3 stycznia 1993 roku. Od tamtej pory wydarzyło się wiele rzeczy, o których większość osób wspierających inicjatywę może nie mieć pojęcia. My je dla Was zebraliśmy!

#1 Najgłośniejsza sprawa kradzieży

Co roku w WOŚP angażuje się tysiące dzieci oraz nastolatków. Jednakże nie zawsze ze szlachetnych pobudek. W 2016 roku miała miejsce głośna kradzież w wykonaniu wolontariuszy WOŚP w Piotrkowie Trybunalskim.

Żeby tego było mało całe zdarzenie zostało nagrane i opisane przez Gazetę Trybunalską. Co najlepsze rodzice dzieci uwiecznionych na filmie… pozwali redaktora, który w ich mniemaniu „obraził ich dzieci”. Sprawa trafiła do sądu i pozwany miał zapłacić na rzecz WOŚP 1 000 zł oraz zapłacić ponad 20 tys. złotych za „straty moralne”.

Ostatecznie sąd uniewinnił redaktora, a młodociani złodzieje otrzymali nadzór kuratorski na rok czasu.

#2 Ukraińska wersja WOŚP

Na Ukrainie mają swój odpowiednik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o nazwie „Od Serca do Serca”. Akcja organizowana jest od 2006 roku i WOŚP figuruje na głównej stronie ukraińskiej fundacji jako honorowy partner.

#3 Jurek Owsiak uwielbia żółte koszule

Co roku na finale WOŚP widzimy Jurka Owsiaka w czerwonych spodniach i żółtej koszuli. Jak sam przyznaje, to już taka tradycja. Łącznie ma ich trzy i pierwszą koszulę dostał lata temu od dziennikarza Jana Pospieszalskiego.

W wywiadzie z Ewą Szydłowską dla Newsweeka z 2013 roku Prezes Fundacji WOŚP powiedział:

Pierwszą żółtą koszulę dostałem od Janka Pospieszalskiego, kiedy jeszcze był wesołym muzykantem i normalnym gościem. Kupił ją chyba w second handzie. Po prostu spodobała mi się. Jak po paru latach wypłowiała, Agata Młynarska kupiła mi drugą. Trzecią dostałem od chłopaków z grupy IRA. Wszystkie mam do dziś.

#4 Finansowanie Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock)

Wiele osób uważa, że kontrowersyjna impreza jest finansowana z pieniędzy zbieranych w trakcie finałów WOŚP. Jurek Owsiak wielokrotnie prostował, że nic takiego nie ma miejsca. Pol’and’Rock Festival jest finansowany ze sprzedaży gadżetów oraz ze wsparcia partnerów.

#5 Są osoby, które nie słyszały o WOŚP

To zaskakujące, ale w 2011 roku przeprowadzono ankietę wśród Polaków na temat WOŚP. Okazało się, że o inicjatywie słyszało „aż” 97 proc. obywateli RP. Oznacza to, że tylko 1 na 33 osób żyjących w Polsce nie miało kontaktu z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Badania pokazały także, że 11 proc. Polaków było chociaż raz w życiu wolontariuszem WOŚP.

#6 Wojna polityczna?

Od 2017 roku obecny rząd ma negatywny stosunek do WOŚP. Dawniej orkiestra grała z Telewizją Polską, jednak od kilku lat głównym partnerem jest telewizja TVN. W finał WOŚP udziału nie mogą brać także polskie ambasady, konsulaty czy Poczta Polska.

O przyczynie niechęci PiS-u do Owsiaka napisano wiele artykułów. Większość redaktorów uważa, że konflikt jest wynikiem podejścia lidera WOŚP do kwestii takich, jak aborcja czy eutanazja, którą dopuszcza. Niejednokrotnie też krytykował partię rządzącą oraz Jarosława Kaczyńskiego. W październiku ub.r. Owsiak zażądał od prezesa PiS przeprosin oraz chciał, aby wycofał się z polityki.

Które mało znane fakty o WOŚP zaskoczyły Cię najbardziej?

Źródła: https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/7987206,jurek-owsiak-przeprosiny-jaroslaw-kaczynski-pis-aborcja-trybunal-konstytucyjny-protest.html , https://www.newsweek.pl/polska/pierwsza-zolta-koszule-dostalem-od-janka-pospieszalskiego-jerzy-owsiak-o-xix-finale/m47rs06 , https://www.wosp.org.pl/fundacja/historia/galerie/1513 , https://www.youtube.com/watch?v=NJ1gjBEq0tg&ab_channel=PlanetaFakt%C3%B3w
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Instagram, Twitter

Może Cię zainteresować