×

Madagaskar – największa wyspa Afryki

Są takie miejsca na świecie, które aż trudno sobie wyobrazić, jeśli nigdy wcześniej nie widziało się ich na żywo. Liczby opisujące ich wiek, wysokości, powierzchnie czy głębokości także wydają się być niczym w porównaniu do tego, jak dane miejsce prezentuje się w rzeczywistości. Ziemia kryje wiele wspaniałych miejsc – jedne zachwycają swoim pięknem i bogactwem przyrody, inne przyprawiają o dreszczyk grozy. Każde z nich jest jednak na swój sposób piękne i intrygujące. Afryka zachwyca sobą od dawien dawna – czy wiesz, jak nazywa się największa wyspa Afryki, a także jaki jest jej największy szczyt? Jaką powierzchnię zajmuje Sahara? Poznaj imponujące fakty!

Dzika Afryka, co pięknem zachwyca

Choć w mentalności większości ludzi Afryka nadal jawi się jako wielka pustynia, po której majestatycznie biegają lwy, antylopy czy żyrafy, a nad padliną latają sępy, ma ona o wiele więcej do zaoferowania. Jest niezwykle atrakcyjna zarówno przyrodniczo, jak i kulturowo. Nie dziwi więc, że każdego roku mnóstwo ludzi obiera właśnie Afrykę jako kierunek swoich wakacyjnych wypraw. Kontynent ten zachwyca zarówno latem, jak i zimą, a wrażenia po podróży są nie do opisania słowem. Zdjęcia czy filmy oddają jedynie marną namiastkę rzeczywistości. Gwoli ścisłości – Afryka to nie jedna, wielka pustynia ustępująca miejsca jedynie dzikiemu safari. To kontynent pełen wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Afryka, prócz malowniczego Madagaskaru, zachwyca także innymi atrakcjami i może pochwalić się niebanalnymi ich wielkościami. To właśnie w Afryce płynie rzeka Nil – czy wiesz, że jej długość to aż 6 853 kilometry? Na próżno szukać na całym świecie dłuższej rzeki: Nil jest zdecydowanym rekordzistą. To także tutaj znajduje się jedno z największych jezior świata – Jezioro Wiktorii. Jego powierzchnia to aż 68.8 tys. km2, co czyni je największym tropikalnym jeziorem świata, a drugim słodkowodnym pod względem wielkości jeziora na Ziemi. Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie jeziora świata, nawet je słone, Jezioro Wiktorii zajmuje trzecie miejsce. Oszałamiające liczby, prawda? Warto więc dodać do tego Kibo – najwyższy wulkan w masywie Kilimandżaro, który wznosi się na wysokość aż 5895 m n.p.m, będąc tym samym najwyższym szczytem w całej Afryce.

największa wyspa afryki

Największa wyspa Afryki i Sahara

Jeśli myślisz o Afryce i oczami wyobraźni widzisz pustynię, która sięga daleko poza horyzont, z pewnością masz na myśli Saharę. Nic dziwnego, że kojarzy się ona z niekończącym się piachem: zajmuje 9 064 300 km2. W jej skład wchodzi aż 14 pustyń. Równie imponujące rozmiary prezentuje największa wyspa należąca do tego kontynentu, a więc Madagaskar. Jego powierzchnia wynosi 587 040 km2, co plasuje wyspę na 48 miejscu wśród największych państw na świecie, a na czwartym pośród wysp. Wyspa ta nie jest zniszczona przez cywilizację – nadal przeważa na niej hodowla i pasterstwo, a także prymitywne rolnictwo. Madagaskar może pochwalić się także wielkimi plantacjami tropikalnych roślin. Jeśli więc szukasz pomysłu na wakacje inne niż wszystkie dotychczasowe – kup bilet na samolot do Afryki!

Może Cię zainteresować

zamknij