×

Nergal Nergal

  BIO

 • Pseudonim: Nergal, Holocausto, Howlin’ De Ville
 • Data urodzenia: 10 czerwca, 1977
 • Miejsce urodzenia: Gdynia
 • Wykształcenie:

  W 2002 r. ukończył studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego (specjalizacja muzealna).

  Tytuł jego pracy magisterskiej brzmiał: „Repertuar kinematografów w mieście Gdańsku w latach 1919–1923”.

 • Rodzeństwo:

  Ma starszego o 8 lat brata Pawła (ur. 1969), który zainteresował Nergala muzyką heavymetalową.

 • Występy w TV:

  Wystąpił w talk-show Kuby Wojewódzkiego, w programie muzycznym „Tak to leciało!”, a także w programach: – – „Ona i on”,
  – „Redakcja kultury”,
  – „Dzień dobry TVN”,
  – „Co za tydzień?”,
  – „Poranek TVN24”,
  – „Tomasz Lis na żywo”.

  W 2011 r. był jednym z trenerów w pierwszej edycji programu TVP2 „The Voice of Poland” oraz wystąpił w spocie reklamowym Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

 • Wzrost: 176 cm
 • Ciekawostki:

  1. Swoją pierwszą gitarę Darski kupił za pieniądze, które dostał na Pierwszą Komunię.

  2. Pierwszy „poważny” koncert z zespołem Behemoth zagrał dopiero w 1996 roku, w Białymstoku.

  3. Behemoth był pierwszym w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego nagrania trafiły na listę Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych (The Apostasy; 2007).

  4. Adam Darski to laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka (Evangelion; 2009).

  5. W 2012 r. w sprzedaży znalazł się, sygnowany przez Nergala, napój energetyczny pod nazwą Demon Energy.

  6. Od 2014 r. jest współwłaścicielem salonu fryzjerskiego.

  7. W sierpniu 2019 r. Nergal został wyrzucony z siłowni prowadzonej przez stowarzyszenie YMCA, czyli Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej. Powodem miała być koszulka z logo zespołu Darkthrone i przecząca odpowiedź na pytanie pracowników, czy wierzy w Jezusa.

Kto to jest Nergal?

Nergal (właściwie Adam Darski), to polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Jest również dziennikarzem magazynu muzycznego Mystic Art i członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV.

Urodził się w 1977 roku w Gdyni. Jego ojciec Zenon pracował w Stoczni Gdańskiej jako technolog budowy okrętów i należał do PZPR. Matka Irena pracowała w fabryce łożysk Bimet.

Wychowywał się ze starszym bratem i przez rok uczęszczał do ogniska muzycznego. Tam uczył się gry na gitarze i zapisu nutowego.

Nergal: Behemoth

Adam Darski jest współzałożycielem black-deathmetalowego zespołu Behemoth (wcześniejsza nazwa Baphomet), w którym od wielu lat pełni funkcję głównego kompozytora, gitarzysty, wokalisty i autora tekstów.

Do 1993 r. muzyk występował jako Holocausto (odwołanie do lidera zespołu Beherit – Marko Laiho znanego jako Nuclear Holocausto). Tego samego roku przybrał pseudonim Nergal bezpośrednio nawiązujący do sumeryjskiego boga.

Do 2014 r. wraz z grupą nagrał dziesięć albumów studyjnych i zyskał popularność koncertując m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Darski angażował się także w inne projekty muzyczne. Był członkiem zespołów Damnation, Mastiphal i Wolverine.

Nergal: Biblia

Podczas koncertu w gdyńskim klubie Ucho 13 września 2007 r. Nergal zniszczył egzemplarz Biblii, co przez wielu było odebrane jako obraza uczuć religijnych.

W związku z tym, w lutym 2008 r. były poseł na sejm Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, złożył ministrowi sprawiedliwości – prokuratorowi generalnemu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Adama Darskiego.

Prokuratura w Gdyni wszczęła śledztwo. Jednak zostało umorzone, bo nie zgłosiły się żadne inne osoby, których uczucia religijne miałyby być naruszone. A sam Nergal stwierdził, że to był tylko element działalności artystycznej, którą prowadzi.

Nergal: choroba i przeszczep

Darski trafił do szpitala na oddział hematologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku na początku sierpnia 2010 r. Niedługo potem zdiagnozowano u niego białaczkę.

Przeszedł pierwszy etap chemioterapii. Następnie rozpoczęła się akcja oddawania krwi do badania zgodności szpiku zorganizowana przez Centralny Ośrodek Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

W grudniu 2010 r. Nergal przeszedł operację przeszczepu szpiku. I chociaż udało mu się pokonać chorobę, często wraca do niej myślami.

Zaczęło się od małego guzka. Dziś może to brzmieć zabawnie, ale wyrósł mi na głowie róg... Takie dziwne zgrubienie pod skórą. Jakby mi ktoś guzik albo implant wszył

Podczas leczenia wspierała go ówczesna partnerka, Doda.

Nergal i Doda

Adam Darski związał się z Dorotą Rabczewską, popularną "Dodą" w 2009 r. i dzięki niej zyskał status celebryty.

Para zaręczyła się 1 stycznia 2010 r., ale rok później Nergal i Doda rozstali się.

zamknij