×

Mateusz Klich Mateusz Klich

  BIO

 • Pseudonim: Snash
 • Data urodzenia: 13 czerwca, 1990
 • Miejsce urodzenia: tarnów
 • Wykształcenie:

  Ukończył gimnazjum, a następnie liceum w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie przy ul. Szablowskiego.

  Studiował socjologię na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie, ale zrobił sobie przerwę…

 • Rodzeństwo:

  Ma siostrę Maję, która mieszka w Tarnowie.

 • Wzrost: 183 cm
 • Ciekawostki:

  1. Ulubionym zespołem Klicha z dzieciństwa jest Real Madryt.

  2. Jego marzeniem z dzieciństwa było namalowanie na murze (legalnego) graffiti. Spełnił je, wykonując swoją pracę wraz z jednym z artystów z Leeds.

  3. Po zwycięskim meczu z Derby County w styczniu 2019 r., Klich zrobił z dłoni „lornetkę”. W ten sposób nawiązał do zatrzymania kilka dni wcześniej szpiega wysłanego na trening przeciwników przez prowadzącego Leedsów Marcelo Bielsę.

Kim jest Mateusz Klich?

Mateusz Klich urodził się w 1990 roku w Tarnowie. Jest polskim piłkarzem występującym na pozycji środkowego pomocnika w angielskim klubie Leeds United oraz w reprezentacji Polski.

Jego aktualna wartość rynkowa to 2,5 mln euro (dane z 28 czerwca 2019 r.).

Mateusz Klich: Cracovia

Mateusz jest synem Wojciecha Klicha, profesjonalnego piłkarza, który rozegrał 84 mecze w pierwszej lidze. Obecnie pracuje w Cracovii jako trener zespołu juniorów.

Młody Klich do tego klubu trafił w 2003 r. i już wtedy imponował dobrą techniką, przeglądem pola oraz umiejętnością zwalniania oraz przyspieszania tempa.

Mateusz Klich i jego kariera piłkarska

Karierę piłkarską Klich rozpoczynał w Tarnovii Tarnów w wieku 9 lat. Później trenował w juniorskim klubie Cracovii, a w sezonie 2007/2008 dołączył do kadry drużyny Młodej Ekstraklasy.

Przed sezonem 2008/2009 został włączony do pierwszego zespołu Cracovii i zadebiutował w nim w sparingowym meczu z Varteksem Varaždin. Na boisko Ekstraklasy wybiegł po raz pierwszy w pojedynku z GKS-em Bełchatów.

14 czerwca 2011 r. podpisał trzyletni kontrakt z niemieckim klubem VfL Wolfsburg, ale w styczniu 2013 r. został wypożyczony na pół roku do holenderskiego PEC Zwolle, który później i tak go wykupił. Co ciekawe, po sezonie 2013/2014 Wolfsburg, postanowił odzyskać Klicha.

W 2015 roku podpisał umowę z 1. FC Kaiserslautern, ale 26 sierpnia 2016 r. powrócił do Holandii i podpisał kontrakt z FC Twente. Z kolei w 2017 r, podpisał trzyletni kontrakt z angielskim, drugoligowym, klubem Leeds United.

22 stycznia 2018 r. został wypożyczony na pół roku do holenderskiego klubu FC Utrecht. 6 maja zdobył dla drużyny bramkę, zapewniając jej zwycięstwo z Venlo. Po zakończeniu sezonu powrócił do Leeds United.

Kariera reprezentacyjna Klicha

Klich grał w reprezentacji Polski U-18 oraz w U-19, gdzie wystąpił m.in. w wygranym 1:0 towarzyskim meczu z Litwą. W listopadzie 2009 r. został po raz pierwszy powołany (jako zawodnik rezerwowy) do reprezentacji U-21.

Został też powołany przez selekcjonera reprezentacji Polski Waldemara Fornalika na mecz towarzyski z Danią. Wyszedł w podstawowej jedenastce i już w 4. minucie strzelił swojego pierwszego gola w reprezentacji.

Mateusz Klich: dziewczyna i dziecko

Piłkarz związany jest z Magdaleną Firek (pochodzącą z Krakowa). Mieszkają razem w Anglii.

Mają córeczkę Laurę, która przyszła na świat 6 listopada 2018 roku o godzinie 6.11! Narodzinami pierwszego dziecka Klich pochwalił się na swoim profilu instagramowym.

Mateusz Klich: tatuaże

Klich ma sentyment do Krakowa. Tak wielki, że kilka lat temu wytatuował sobie na przedramieniu Wawel.

Zostając przy temacie tatuaży... jeden z kibiców Leeds United wpadł na szalony pomysł i zapowiedział w Internecie, że "jeśli w starciu z Rotherham United Klich wpisze się na listę strzelców, to on zrobi sobie na pupie tatuaż przedstawiający twarz polskiego piłkarza".

zamknij