×

Lockdown przedłużony do marca. Czy Polska pójdzie w ślady innych krajów Europy?

Lockdown przedłużony do marca. Taką decyzję podjął jeden z krajów Unii Europejskiej. Bardzo prawdopodobne, że ze względu na rozprzestrzenianie się brytyjskiej odmiany koronawirusa, wkrótce inne państwa podejmą podobne kroki. Czy czeka nas kolejna kwarantanna narodowa?

Ludzie mają dość obostrzeń

Epidemia koronawirusa w ostatnim czasie nieco przycichła. Choć w Polsce oraz wielu innych krajach Europy dzienne przyrosty zakażeń uległy stabilizacji, rządzący nie przestają przestrzegać przed nadejściem trzeciej fali. Zgodnie z prognozami Waldemara Kraski silne uderzenie COVID-19 miało nastąpić na przełomie stycznia i lutego. Jak na razie jednak nie widać, aby tempo zakażeń miało wzrosnąć.

W pozostałych krajach Unii Europejskiej trwają już przygotowania do masowych zakażeń brytyjską odmianą koronawirusa. Holandia zdecydowała już, że lockdown zostanie przedłużony aż do marca. Premier Mark Rutte oraz minister zdrowia Hugo de Jongeo podczas konferencji prasowej powiedzieli, że uważają to za konieczność. Rutte tłumaczył:

Gdybyśmy nie mieli do czynienia z brytyjskim wariantem wirusa, który odpowiada za dwie trzecie zakażeń, moglibyśmy myśleć o większym luzowaniu obecnych obostrzeń.

Niewykluczone, że rządzący przedłużą także godzinę policyjną, która w chwili obecnej obowiązuje od 21:00 do 4:00 rano. Obywatele mogą wychodzić z domu wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach jak np. podróż do pracy czy spacer z psem. Coraz większe ograniczanie swobód obywatelskich spotyka się w Holandii z ostrym sprzeciwem ze strony społeczeństwa. 

Lockdown przedłużony do marca

Holenderska agencja ANP poinformowała, że dotychczas za naruszanie zasad godziny policyjnej wystawiono już około 16 000 mandatów w wysokości 95 euro każdy. Nic więc dziwnego, że niechęć społeczeństwa w stosunku do obostrzeń cały czas rośnie. W trakcie konferencji holenderscy politycy zapowiedzieli poluzowanie wybranych obostrzeń, jednak takie rozwiązania nie są satysfakcjonujące dla wszystkich. Od 8 lutego kraj przywróci funkcjonowanie szkół podstawowych (szkoły średnie nadal będą zamknięte co najmniej do 1 marca).

W dalszym ciągu wyłączone z użytku pozostają sklepy. Klienci będą mieli jedynie możliwość odbioru zamówionych przez internet produktów. Zgodnie ze statystykami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w niedzielę w Holandii potwierdzono 4 211 nowych zakażeń koronawirusem. Łącznie od początku epidemii w kraju odnotowano 974 775 pozytywnych wyników testów oraz 13 959 zgonów.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować