×

„500 plus do likwidacji!”. Poseł nie ma wątpliwości, co do zakończenia wypłacania pieniędzy

W ostatnich wyborach Konfederacja dostała się do Sejmu. Dla niektórych polityków to powrót po niemal 30 latach. Ugrupowanie słynie z głoszenia dość kontrowersyjnych poglądów i niechęci do programów socjalnych rozwijanych przez partię rządzącą. Czy ich celem jest likwidacja 500 plus? Na pytanie odpowiedział Dobromir Sośnierz z Konfederacji.

Konfederacja przekroczyła próg wyborczy

Dobromir Sośnierz to jedyny poseł Konfederacji, który dostał się do Sejmu z województwa śląskiego. Do parlamentu kandydował też jego ojciec, Andrzej Sośnierz, związany ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. Jednak jego syn od lat współpracuje z Januszem Korwinem-Mikke.

Konfederacja to ugrupowanie, które wielu osobom kojarzy się z faszystami czy narodowcami. Jego politycy nie boją głosić się dość odważnych i radykalnych poglądów, co najwidoczniej sprawdziło się w kampanii wyborczej. Ugrupowanie zdobyło ponad milion głosów.

Likwidacja 500 plus jeszcze w tej kadencji?

Jednak Dobromir Sośnierz podkreśla w rozmowie z „Onetem”, że Konfederacja to nie tylko wygłaszanie kontrowersyjnych twierdzeń:

Wyrażam za każdym razem poglądy, co do których jestem przekonany i mogę ich bronić. Czasami forma może wydawać się kontrowersyjna, ale z drugiej strony mówię też wiele rzeczy, które nie są kontrowersyjne. Po prostu do mediów przebijają się od czasu do czasu te ostrzejsze wypowiedzi

Politycy związani z ugrupowaniem są zwolennikami liberalizowania gospodarki. To oznacza, że są negatywnie nastawieni do programów socjalnych, które ich zdaniem są nieodpowiedzialne ekonomicznie. Sośnierz przewiduje, że taki system może załamać się jeszcze w tej kadencji:

Każdy socjalistyczny eksperyment tak się kończył: najpierw rozdawnictwo, fala hurraoptymizmu, a później zderzenie z rzeczywistością. Myślę, że jesteśmy przed tym zderzeniem. Ono w tej kadencji już nastąpi. W tej chwili kryzys jest amortyzowany przez migrantów z Ukrainy, bo oni są tutaj płatnikami netto do budżetu i oni finansują piramidę finansową PiS

Ulga podatkowa i likwidacja 500 plus

Zdaniem polityka program 500 plus to sposób na przekupywanie wyborców. Dlatego uważa, że ci, którzy pobierają świadczenie, nie powinni głosować. Sośnierz uważa, że ten program powinien zostać zlikwidowany, a w jego miejsce mogłyby pojawić się ulgi podatkowe:

Docelowo uważam, że 500 plus jest do likwidacji. To wyjątkowo demoralizujący sposób prowadzenia polityki PiS. To kupowanie wyborców. To nie jest postulat Konfederacji, staram się to zastrzegać, jeśli o tym mówię. (…) Ale jeśli Konfederacja miałaby decydujący głos, to zlikwidowałaby 500 plus, ale zlikwidowałaby też podatek dochodowy. Cały problem by zniknął

Posłowie Konfederacji zdobyli 11 miejsc w Sejmie

Na razie Konfederacja ma w Sejmie 11 mandatów. To oznacza, że w tej kadencji pomysłu likwidacji 500 plus raczej nie uda się zrealizować, chyba że spełnią się katastroficzne wizje załamania w gospodarce. Jednak to nie zmienia faktu, że te mandaty mogą okazać się bardzo ważne:

program 500 plus

Twitter

Nic nie wskazuje, że będziemy głosem decydującym w tym Sejmie. Może coś się uda poprawić, może coś się uda zmienić, ale to raczej będą rzeczy drobne. Być może PiS będzie potrzebował pomocy, a być może opozycja będzie chciała, żebyśmy pomagali w blokowaniu szkodliwych pomysłów. W ciągu roku czy dwóch nie zmieni się systemu, który jest tak głęboko chory

Popierasz program 500 plus?

Źródła: slask.onet.pl
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij