×

Setki dzieci umierały w męczarniach z powodu zjedzenia tego owocu na pusty żołądek

Amerykańscy i indyjscy naukowcy twierdzą, że tajemnicza choroba, która zabijała ponad 100 dzieci rocznie w północnych Indiach była spowodowana przez jedzenie liczi na pusty żołądek. Choć u nas nie ma takiej kultury jedzenia tego owocu, warto pamiętać o tym, że spożywanie jego na czczo może być tragiczne w skutkach.

Przez ponad dwie dekady z nieznanych przyczyn zdrowe dzieci z regionu Bihar nagle dostawały drgawek i traciły przytomność. Połowa z nich umierała. Nowe badania, opublikowane w czasopiśmie medycznym The Lancet, sugerują, że zostały zatrute przez liczi. Większość ofiar to dzieci z biednych rodzin, które zjadały owoce, które spadały na ziemię w sadach. Nie jedząc regularnie, zadowalały się tym, co mogły same znaleźć.

Lychee

Skład owocu

Liczi zawierają toksyny, które hamują zdolność organizmu do produkcji glukozy, co miało wpływ na małe dzieci, których poziom cukru we krwi był już niski, ponieważ nie jadły od dłuższego czasu. Najczęściej objawy przychodziły nocą, gdy dzieci budził ból, drgawki i utrata przytomności, na skutek obrzęku mózgu.

Naukowcy badający chore dzieci przyjmowane do szpitala w Muzaffarpur w okresie od maja do lipca 2014 roku, odkryli związek z wybuchem choroby, która spowodowała obrzęk mózgu i konwulsje u dzieci na Karaibach. Ten wybuch został spowodowany przez owoc, który zawierał hipoglikynę, toksynę, która uniemożliwia organizmowi wytwarzanie glukozy. Testy wykazały, że liczi także zawierały hipoglikynę. Połączono wszystkie fakty i zaapelowano do rodziców, aby uważać na liczi, ale przede wszystkim postarać się, aby dzieci każdego dnia zjadały kolację. Jeśli już natomiast dojdzie do spożycia na czczo, musi natychmiast dojść do lekarskiej interwencji, ponieważ spadek cukru we krwi jest niebezpieczny.

W naszym kraju nie ma możliwości, aby dzieci same z sadu zerwały liczi, ale już gdy owoc jest w domu, może to być problem. Należy mieć oczy dookoła głowy

Może Cię zainteresować

zamknij