×

Lekarze amputowali mu nogę. Po 2 dniach zrozumieli, że popełnili straszliwy błąd

Starszy mężczyzna miał amputowaną nogę. Niestety z powodu „niefortunnych błędów” lekarze usunęli mu zdrową kończynę. Jak doszło do tak poważnego zaniedbania?

Miał amputowaną nogę

Zostanie lekarzem, wymaga ogromu pracy, nauki i setki godzin praktyk. Chirurdzy należą do najbardziej wyspecjalizowanych przedstawicieli medycyny. Ich dokładność, opanowanie oraz doświadczenie są kluczowe w ratowaniu ludzkiego życia. Jednakże nawet oni popełniają błędy. Bardzo kosztowne błędy. Przekonał się o tym 85-letni mężczyzna z Australii. Tamtejsi chirurdzy usunęli nie to, co trzeba.

O sprawie donosi austriacki serwis informacyjny Heute. W klinice Freistadt Clinic doszło do tragicznej pomyłki. To właśnie tam 82-letni pacjent cierpiący na liczne schorzenia poddał się operacji. We wtorek (18 maja) lekarze mieli amputować mu lewą nogą.

Jak poinformował szpital, w czasie operacji doszło do szeregu niefortunnych błędów. Na ich skutek starszy mężczyzna stracił prawą, zdrową nogę. Sytuacja wyszła na jaw dopiero w czwartek (20 maja) podczas zmiany opatrunku.

Jesteśmy głęboko zszokowani, że we wtorek 18 maja, pomimo standardów zapewnienia jakości, amputowano złą nogę 82-latkowi. Musimy się dowiedzieć, jak ta porażka, ten tragiczny błąd, mógł się wydarzyć. Chciałbym publicznie przeprosić za to zdarzenie.

– powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor austriackiej kliniki, Norbert Fritsch.

Serwis Heute przekazał, że pacjent początkowo miał nie zdawać sobie sprawy z błędu medyków. Ze względu na problemy z artykulacją, straszy mężczyzna nie był także w stanie potwierdzić, że amputowano mu niewłaściwą kończynę.

Konieczna kolejna amputacja

Klinika tłumaczy, że do błędu miało dojść krótko przed zabiegiem. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie pacjenta do operacji miały zaznaczyć złą nogę.

Niestety, błąd ludzki polegający na usunięciu prawej nogi zamiast lewej nastąpił w wyniku szeregu niefortunnych okoliczności.

– powiedział dyrektor placówki. Zapewnił także, że dokładnie zbada, co się wydarzyło i dokona przeglądu standardów panujących w placówce.

Jak poinformował szpital, 82-letniemu pacjentowi zaproponowano pomoc psychologiczną. Mężczyzna będzie musiał przejść ponowną amputację, aby usunąć lewą nogę od połowy uda. Operacja jest wkrótce planowana. 

Źródła: www.ladbible.com, www.polsatnews.pl, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Pixabay, Fshoq

Może Cię zainteresować

zamknij