×

Lek na zgagę powoduje raka? EAL zaleca wyłączenie ich z obrotu

Lek na zgagę powoduje raka? Europejska Agencja Leków zaleciła, by na terenie Unii Europejskiej wyłączyć z obrotu wszystkie leki zawierające ranitydynę. Chodzi głównie o te stosowane na refluks, zgagę i wrzody żołądka.

Lek na zgagę powoduje raka? W preparatach wykryto NDMA

Europejska Agencja Leków zleciła przegląd preparatów z ranitydyną, stosowanych w celu obniżenia poziomu kwasu żołądkowego. Badania wykazały, że w lekach znajduje się obecność N-nitrozodimetyloaminy (NDMA).

To substancja uznawana za rakotwórczą. Badania NDMA na zwierzętach potwierdziły, że substancja ta może powodować raka. Warto dodać, że występuje ona również np. w niektórych produktach żywnościowych, ale jest szkodliwa dopiero w większych dawkach.

Leki z ranitydyną wycofane

Leki z ranitydyną stosuje się u pacjentów ze zgagą, refluksem i wrzodami żołądka. Już od kilku miesięcy wiele z tych preparatów jest niedostępnych w sprzedaży.

8 miesięcy temu Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat o natychmiastowym wstrzymaniu w obrocie 11 leków na refluks i zgagę. Na czarną listę trafiły m.in. popularny Ranigast, Ranigast Max i inne preparaty. Jako przyczynę takiej decyzji, GIF podał zanieczyszczenie substancji czynnej.

Ten sam problem powtarzał się już wcześniej. W 2018 roku w niektórych preparatach lekach wykryto NDMA i podobne związki zwane nitrozoaminami. W październiku ubiegłego roku, Interia donosiła o badaniach, które wykazały, że zażywanie leków na refluks żołądkowy i zgagę wiąże się z ponad dwa razy wyższym ryzykiem zachorowania na raka żołądka.

Sugerowano również, że leki na zgagę, popularne wśród Polaków, mogą być przyczyną wielu innych chorób, a ich regularne zażywanie może nawet prowadzić do przedwczesnego zgonu.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować