×

Lawina spadła na ośrodek narciarski. Zginęło małżeństwo i 1,5-roczne dziecko

Tragedia w górach. Lawina spadła na ośrodek narciarski. Spod śniegu wydobyto ciała trzech osób. Do nieszczęścia doszło w nocy z piątku na sobotę.

Lawina spadła na ośrodek narciarski

Norylsk jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ, ale również jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Leży w azjatyckiej części Rosji w Kraju Krasnojarskim i zamieszkuje go ponad 170 tys. osób. To właśnie tam, w mieście otoczonym przez góry o łagodnych stokach, doszło do tragedii.

W nocy z piątku na sobotę lawina zeszła na ośrodek narciarski „Góra Osobna” (Odtielna Gora), znajdujący się nieopodal Norylska. Akcję poszukiwawczą rozpoczęto przed świtem. 250 osób, w tym nie tylko służby, ale i wielu wolontariuszy, wyruszyło na ratunek poszkodowanym. Teren przeszukiwano przez kilkanaście godzin. Warunki były niezwykle trudne – temperatura sięgała -22 st. C. Burza śnieżna oraz towarzyszący jej wiatr, dodatkowo utrudniały akcję.

Jak podała podała rosyjska agencja prasowa TASS, lawina objęła całkowitą powierzchnię 300 metrów kwadratowych.

Nie żyją trzy osoby

Lawina przysypała w sumie pięć domków. Jednak gdy doszło do dramatu, nie we wszystkich byli ludzie. Na przedmieściach Norylska działa kilka ośrodków sportowo-rekreacyjnych. Z powodu burzy śnieżnej w ten weekend „Górę Osobną” odwiedziło niewielu narciarzy. To szczęście w nieszczęściu. Mimo to finał wielogodzinnych poszukiwań okazał się tragiczny…

Spod śniegu wydobyto ciała 38-letniej kobiety, jej 45-letniego męża, a także ich maleńkiego, 1,5-rocznego dziecka. Drugie, 14-letnie dziecko pary znaleziono wychłodzone, ale żywe. Chłopiec trafił do szpitala w ciężkim stanie. Ma liczne odmrożenia.

Jak informuje TVN24, spod lawiny uwolniono jeszcze dwie osoby.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął śledztwo w sprawie tragedii. Śledczy podejrzewają, że doszło do zaniedbań oraz złamania reguł bezpieczeństwa.

Według portalu Kresy24, ofiary tragedii to członkowie rodziny dyrektora stoku narciarskiego.

Norylsk w scenerii zimowej przypomina nieco miasto grozy. Miasto jest znanym ośrodkiem hutnictwa i górnictwa metali nieżelaznych: niklu, kobaltu, platyny, a także węgla kamiennego. Stąd ogromne zanieczyszczenie, z którym zmagają się mieszkańcy. Ciężko uznać, że to idealne miejsce na wypoczynek dla turystów…

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij