×

Kwiecień najcieplejszy od 30 lat? Wiosna uderzy pełnią sił!

Kwiecień najcieplejszy od 30 lat? Synoptycy IMGW przygotowali prognozę pogody na wiosnę 2022. Wynika z niej, że kwiecień może nas zaskoczyć i to bardzo pozytywnie. A co z pozostałymi miesiącami?

Prognoza pogody na wiosnę 2022

Czekacie na wiosnę? Chociaż w lutym prawdopodobnie zima jeszcze o sobie przypomni, wkrótce wiosna da o sobie znać. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wykorzystując dwa autorskie modele IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes, opracowali długoterminową prognozę pogody na okres od marca do czerwca. Dzięki temu dowiadujemy się, jaka będzie tegoroczna wiosna. Marzec i czerwiec niczym nas nie zaskoczą, w przeciwieństwie do kwietnia i maja. Czego możemy się spodziewać?

Przypomnijmy – meteorologiczna, a także astronomiczna i kalendarzowa wiosna, rozpoczynają się w marcu. Z prognozy IMGW wynika, że na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura będzie się kształtować  w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Natomiast na północnym wschodzie Polski prawdopodobna średnia miesięczna temperatura może się kształtować powyżej normy.

Jeśli chodzi o opady deszczu w marcu, również te powinny się mieścić w zakresie normy.

Kwiecień najcieplejszy od 30 lat?

O ile w marcu aura nie będzie nas jeszcze rozpieszczać, zdaniem synoptyków IMGW sytuacja zmieni się w kwietniu. To ma być najcieplejszy kwiecień od 30 lat!

Według synoptyków, średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna być powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Mieszkańcy południowego wschodu Polski mogą się spodziewać bardziej obfitych opadów deszczu.

Niestety prognoza na maj wygląda nieco mniej optymistycznie. W tym miesiącu, jak twierdzą synoptycy IMGW, możemy się spodziewać nieco więcej opadów niż zwykle (miesięczna suma opadów prognozowana jest powyżej normy wieloletniej). Z kolei średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie mieścić się w średniej z lat 1991-2020.

IMGW wyjaśnia, jak należy rozumieć pojęcia „powyżej normy”, „poniżej normy” oraz „w normie”.

  • „powyżej normy” oznacza, że dany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020
  • „poniżej normy” oznacza, że miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020
  • „w normie” oznacza, że miesiąc będzie podobny do typowych 10 tych samych miesięcy obserwowanych w latach 1991-2020

Dr Adam Jaczewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia, że średnie temperatury wyliczane są na podstawie temperatur z całej doby.

Są to, zatem temperatury nocne, które są zazwyczaj niższe i dzienne, które są wyższe

– mówi

Fotografie:

Może Cię zainteresować