×

Ekologiczny wpływ koronawirusa? Ścisła kwarantanna oczyściła Chiny z zanieczyszczeń!

NASA opublikowała niezwykłe zdjęcia związane z epidemią. Okazuje się, że ścisła kwarantanna oczyściła Chiny z zanieczyszczeń powietrza!

Kwarantanna oczyściła Chiny z zanieczyszczeń

Poziomy zanieczyszczenia powietrza w Chinach spadł i jest to spowodowane rekordowymi spadkami aktywności fabryki, gdy producenci przestają pracować, aby powstrzymać koronawirusa. NASA poinformowała o tym w oficjalnym oświadczeniu towarzyszącym opublikowaniu zdjęć satelitarnych pokazujących zmiany dwutlenku azotu. Mapy ukazują stężenia dwutlenku azotu, szkodliwego gazu emitowanego przez pojazdy silnikowe, elektrownie i obiekty przemysłowe.

Mapy pokazują wartości NO2 (dwutlenek węgla) w Chinach od 1 do 20 stycznia 2020 r. (Przed kwarantanną) i 10–25 lutego (podczas kwarantanny). Dane zebrano przez Tropospheric Monitoring Instrument (TROPOMI) na satelicie ESA Sentinel-5. Powiązany czujnik, przyrząd do monitorowania ozonu (OMI) na satelicie Aura NASA, wykonuje podobne pomiary. Według naukowców NASA zmniejszenie zanieczyszczenia NO 2 było najpierw widoczne w pobliżu Wuhan, ale ostatecznie rozprzestrzeniło się na cały kraj.

Badania nie pozostają wątpliwości

Jak powiedział Barry Lefer naukowiec zajmujący się jakością powietrza w NASA, zmiana jakości powietrza jest związana z obchodami nowego roku. Jednak widać sporą zmianę w stosunku do poprzednich lat:

Spadek dwutlenku azotu w 2020 r. Zbiegł się również z obchodami Nowego Roku Księżycowego w Chinach i dużej części Azji. Ogólnie rzecz biorąc firmy i fabryki są zamknięte od ostatniego tygodnia stycznia do początku lutego, aby świętować festiwal. Wcześniejsze obserwacje wykazały, że zanieczyszczenie powietrza zwykle zmniejsza się w tym okresie, a następnie wzrasta po zakończeniu uroczystości. O tej porze roku zawsze występuje ogólne spowolnienie. Nasze długoterminowe dane OMI pozwalają nam zobaczyć, czy te kwoty są nieprawidłowe i dlaczego.

Uruchomiony w 2004 r. OMI od ponad 15 lat gromadzi globalne dane dotyczące NO 2 i różnych zanieczyszczeń powietrza.

Źródła: news.sky.com, www.axios.com, www.bbc.com, nypost.com
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Earth Observatory NASA, Pixabay

Może Cię zainteresować