×

Kuba – karaibskie wakacje marzeń

Karaiby jawią się nam jako mini raj na ziemi. Wiele osób marzy, by to właśnie tam spędzić wakacje lub miesiąc miodowy. Wysp karaibskich jest dużo, a gdzie są najpiękniejsze plaże? Na Kubie!

Kuba – wyspa otoczona wieloma mitami

W świadomości przeciętnego Polaka Kuba jawi się jako wyspa o skomplikowanej sytuacji politycznej, skonfliktowana z USA, nieprzyjazna i niegościnna. Błąd! Niewiele jest na świecie tak pięknych i gościnnych miejsc, jak właśnie Kuba. Mimo panującego ustroju kraj czerpie duże zyski z turystyki i bardzo dba o jej rozwój. Nowoczesne kompleksy hotelowe wzdłuż plaż nikogo nie dziwią, podobnie jak wypożyczalnie sprzętu wodnego i plażowego oraz szkoły nurkowania.

Na wyspie znajdziemy wiele zabytków z okresu kolonialnego (stolica Kuby – Hawana, to jedno ze skupisk tego rodzaju architektury), pięknych miast i miasteczek, które warto odwiedzić. Na pewno warto zajrzeć na lokalne targi, tu jak nigdzie uwidacznia się cały koloryt wyspy. No i nie można wspomnieć o samych Kubańczykach – otwarci, uśmiechnięci, serdeczni. A przy tym wszystkim Kuba to wyspa na Morzu Karaibskim. Doskonały klimat, ciepłe morze, bajeczne plaże – raj, po prostu raj.

Kuba – najpiękniejsze plaże

Chociaż myśląc o Kubie mamy na myśli przede wszystkim wyspę o tej samej nazwie, trzeba pamiętać, że państwo Kuba to główna wyspa otoczona ponad półtora tysiącem mniejszych wysp. Ileż to dodatkowych plaż! Nie każda z wysp może poszczycić się plażami godnymi zachwytu, ale zajrzyjmy tam, gdzie warto.

Przy północnym krańcu wyspy Kuby leżą małe wysepki, z których za najbardziej atrakcyjną uznaje się Cayo Coco – Wyspę Kokosową. Tuż obok leżą: Cayo Santa Clara, Cayo Las Brujas, Cayo Romano, Cayo Guillermo. Na tej ostatniej znajduje się nieduża plaża Pilar – według znawców to najładniejsza plaża na całej Kubie, chociaż znana jest przede wszystkim z pobytu na niej Ernesta Hemingwaya. Niewykluczone, że ten słynny pisarz był też koneserem kubańskich plaż i umiał znaleźć najlepsze.

Cayo Jutias to kolejne miejsce, o którym warto wspomnieć. Wyspa, na której nie ma nic poza starą latarnią morską i restauracją, a więc nie ma też tłoku. Idealne miejsce dla spragnionych kameralnego odpoczynku na pustej plaży. Wyspa nie oferuje żadnych miejsc noclegowych. Są za to palmy, przejrzysta woda, rafy koralowe i święty spokój.

Sami Kubańczycy relaksują się na plażach na obrzeżach Varadero. Dobry wybór dla tych, którzy nie szukają komercyjnych rozwiązań. Kubańczycy wiedzą, gdzie uciec, żeby naprawdę odpocząć. Urzędowym językiem na Kubie jest hiszpański, ale angielski też jest bardzo popularny i na pewno nie będzie problemu z porozumieniem z tubylcami.

Południowy kraniec Kuby zachwyca niedużą wyspą Cayo Largo i plażą o wdzięcznej nazwie Sirena. Panują tu bardzo dobre warunki do nurkowania i uprawiania kitesurfingu.

Kuba – dlaczego warto polecieć

Egzotyka Kuby, wszechobecne palmy (marzenie każdego mieszkańca północnej Europy), ciepły klimat, obowiązkowe cygara i drinki na bazie rumu, prawdziwa kubańska kawa, a do tego bezkresne i przejrzyste wody ciepłego Morza Karaibskiego – takiej ofercie nie sposób się oprzeć. Jeśli szukamy sposobu na odpoczynek od codzienności, potrzebujemy naładować akumulatory, na pewno warto udać się na Karaiby z Itaką. Wypoczynek zorganizowany przez biuro podróży to gwarancja udanych i bezproblemowych wakacji. To nie my musimy się martwić o przelot, transfer z lotniska, zakwaterowanie i wyżywienie. Naszym zadaniem jest dobrze się bawić.