×

Który rodzaj maseczki skutecznie chroni nas przed zarażeniem?

Od czwartku nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych! Podczas ostatniej konferencji prasowej, premier zapowiedział obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, który zacznie obowiązywać od 16 kwietnia. Minister Szumowski podkreślił, że gdyby nie wprowadzanie kolejnych restrykcji, sytuacja w naszym kraju już teraz mogłaby wyglądać jak we Włoszech lub w Hiszpanii.

Od czwartku nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych!

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń w handlu i usługach do 19 kwietnia. Natomiast zamknięcie szkół i wstrzymanie ruchu lotniczego oraz międzynarodowego przedłużono do 26 kwietnia. Granice kraju pozostają zamknięte do 3 maja, a ograniczenie zgromadzeń i imprez masowych do odwołania.

Jedną z najważniejszych zmian, o których usłyszeliśmy podczas ostatniej konferencji, jest obowiązek zasłaniania twarzy, który będzie obowiązywał od 16 kwietnia. Dotyczy on każdego, kto wychodzi z domu.

To nakaz, który wzbudził spore poruszenie, ponieważ do niedawna Światowa Organizacja Zdrowia, a w ślad za nią polscy politycy, powtarzali, że noszenie masek nie jest konieczne. Co więcej, w rzeczywistości niewiele daje, chyba że chodzi o osobę, która już jest zakażona, a zakładając maskę chroni osoby ze swojego otoczenia.

Innego zdania od dawna był m.in. prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, który w materiale Faktów stwierdził, że Chińczycy od dawna potwierdzali zasadność noszenia maseczek w walce z epidemią.

Prof. Marcin Drąg to biochemik, który wraz z zespołem rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem.

Które maski skutecznie chronią przed koronawirusem?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów maseczek. Główny podział, to ten, który rozróżnia maseczki jednorazowe i te wielokrotnego użytku.

Jednorazowe maseczki to te, których chirurdzy używają podczas operacji. Stwarzają one fizyczną barierę między błonami śluzowymi i potencjalnym zanieczyszczeniem. Nie chronią one przed samymi wirusami, ale stanowią skuteczną barierę dla aerozoli, w których wirusy mogą być obecne. Podczas zakupu maski jednorazowej warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona certyfikat. Należy również pamiętać, że maska jednorazowa ma bardzo krótki okres przydatności! Zapłacimy za nią kilka złotych (najczęściej 7-9 zł).

Na stronie KupPotrzebne.pl znaleźliśmy certyfikowane trzywarstwowe maseczki jednorazowe produkowane w Polsce w cenie od 4 zł. do 5,2 zł za sztukę w zależności od ilości zamówionych sztuk. Mają atest i są produkowane Maski trzywarstwowe są wykonane z certyfikowanej tkaniny antybakteryjnej, polipropylenu 20g/m2. Produkty dostarczane są do 48h, i jak zapewnia producent, odbywa się to bezdotykowo.

Maski wielokrotnego użytku to maski, które w których można wymienić filtry, poddać je dezynfekcji i ponownie użyć. W maskach, w których niezbędna jest wymiana filtra (tzw. półmaski), stosowane są następujące oznaczenia:

FFP1 (najniższy poziom ochrony) – 80 procent
FFP2 (średnia skuteczność) – 94 procent
FFP3 (duża skuteczność) – 99 procent

Według ekspertki z Państwowego Zakładu Higieny dr Agnieszka Chojecka, cytowanej przez PAP,

Wysoki poziom ochrony przed koronawirusem zapewni półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3. Oczywiście tego typu maski są najdroższe, a obecnie wielu sprzedawców wykorzystuje sytuację, jeszcze bardziej podbijając ceny.

Pamiętajmy, że tzw. półmaski powinny być oznakowane znakiem CE, który świadczy o tym, że sprzęt ochrony układu oddechowego został prawidłowo zaprojektowany, skonstruowany i wykonany z właściwych materiałów.

Gdzie kupić maskę ochronną?

Maski ochronne dostaniemy w aptekach i sklepach stacjonarnych. Pamiętajmy o tym, że podczas zakupu możemy wybrać polskie marki, a tym samym wspomóc polskie szwalnie, które w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, dają zatrudnienie wielu osobom.

Wielu z nas chce oszczędzić sobie stania w kolejkach i wychodzenia po zakupy w obecnej sytuacji. Wybierając zakupy przez internet, zwróćmy uwagę na parę ważnych czynników.

W sieci znajdziemy mnóstwo masek ochronnych, ale bardzo często są one sprowadzane z Chin lub są bardzo drogie. Zwróćmy uwagę na czas dostawy (maski z Chin mogą dotrzeć do nas nawet za parę miesięcy) i bezpieczeństwo zakupu. Dostawa do paczkomatu umożliwia odbiór masek bezdotykowo i w dogodnym dla nas terminie.

Może Cię zainteresować

zamknij