×

Kto zmienił testament Diany? Księżna sporządziła go 4 lata przed śmiercią

Kto zmienił testament Diany? Mało kto budzi tyle zainteresowania i kontrowersji zarówno za życia, jak i po śmierci, co „królowa ludzkich serc”. Księżna, najczęściej fotografowana kobieta na świecie, nie przestaje fascynować nawet 23 lata po swojej śmierci. Okazuje się, że matka Williama i Harry’ego pozostawiła testament, który został w sekrecie zmieniony po wypadku w paryskim tunelu Alma. Dlaczego? Na czyje polecenie..?

Tragiczna śmierć „królowej ludzkich serc”

Diana Spencer, nieszczęśliwa żona księcia Karola, następcy brytyjskiego tronu, matka kolejnego następcy trony, księcia Williama oraz jego brata, księcia Harry’ego, zginęła tragicznie 31 sierpnia 1997 roku, w wieku zaledwie 36 lat, w tunelu Alma w Paryżu. Wraz ze swoim ówczesnym kochankiem, Dodim Al-Fayedem uciekała przed fotoreporterami. Warto dodać, że na tuż przed śmiercią, ostatnich zdjęciach księżna Diana była szczęśliwa.

Śmierć Diany, nazywanej „królową ludzkich serc” poruszyła miliony ludzi na całym świecie i podważyła zaufanie do brytyjskiej monarchii. Brytyjczycy, wypłakując sobie oczy, nie mogli zrozumieć, dlaczego królowa Elżbieta II zwleka z opuszczeniem flagi na maszcie Pałacu Buckingham. Ostatecznie monarchini ugięła się przed wolą ludu i argumentami ówczesnego premiera Tony’ego Blaira, co zażegnało kryzys.

Z czasem na jaw zaczęły wychodzić inne grzeszki Windsorów popełnione po śmierci nielubianej na dworze Diany. Jednym z nich jest tajemnica testamentu księżnej.

Ostatnia wola księżnej Diany

Jak udało się ustalić, Diana spisała swój testament na cztery lata przed tragiczną śmiercią. Jej bliscy wspominali, że od czasu rozwodu z księciem Karolem, miała przeczucie, że może nagle zginąć.

Testament księżnej z datą 1 czerwca 1993 roku został upubliczniony 5 lat po jej śmierci. Stąd wiadomo, że zawierał wytyczne dotyczące przekazania majątku Diany synom w dniach ich 25. urodzin oraz powierzenie opieki nad nimi ojcu, księciu Karolowi. Dokument zawierał jednak zastrzeżenie, że wszystkie decyzje dotyczące Williama i Harry’ego mają być konsultowane z matką Diany, Frances Shand Kydd.

Garderobą Diany miał zarządzać jej brat, Charles Spencer i rzeczywiście tak się stało. Brat księżnej dopilnował, by jej kreacje znalazły się w muzeach na całym świecie, za wyjątkiem sukni ślubnej, bo tę odziedziczył książę Harry. Testament regulował też kwestię spadków siedemnaściorga dzieci chrzestnych Diany. Została na nie przeznaczona jedna czwarta majątku.

Kto zmienił testament Diany?

Kilka miesięcy po śmierci Diany, w grudniu 1997 roku matka i jedna z sióstr księżnej uzyskały oficjalną zgodę na dysponowanie majątkiem zmarłej. Właśnie wtedy testament został zmieniony. Wprowadzone poprawki dotyczyły wieku, w którym William i Harry otrzymają 75 proc. spadku po matce z 25 na 30 lat. Pozostałe 25 proc. mieli otrzymać synowie i córki chrzestne księżnej z dniem ukończenia 17. roku życia. Z testamentu wykreślono zapis o pamiątce wysokości 50 tysięcy funtów, którą miał otrzymać wierny kamerdyner Diany.

Nie wiadomo, na czyje zlecenie zostały wprowadzone te zmiany. Tropy prowadzą do rodziny królewskiej, ale też Funduszu Pamięci Księżnej Diany utworzonego po jej śmierci.

Brytyjskie prawo dopuszcza możliwość zmiany ostatniej woli zmarłego po jego śmierci, pod warunkiem zgody wszystkich zainteresowanych stron. Dlaczego bliscy Diany nie uszanowali napisanego przez nią testamentu?

Źródła: plejada.pl, www.rd.com
Fotografie: Wikipedia, Twitter, YouTube

Może Cię zainteresować

zamknij