×

Kto najciężej choruje na COVID-19? Najnowsze badania dają odpowiedź

Z najnowszych badań na temat koronawirusa wynika, że najcięższe objawy COVID-19 występują u pacjentów z chorobami układu oddechowego. W Polsce na przewlekłą obturancyjną chorobę płuc cierpi 2 miliony osób.

Najnowsze badania nad koronawirusem

Naukowcy niestrudzenie badają koronawirusa w nadziei, że znajdą jego słabe strony. Obok takich, do których lepiej podchodzić ostrożnie, na przykład uzależniających podatność na koronawirusa od grupy krwi, pojawiają się analizy, z których wynika, które choroby nasilają objawy wywoływanej przez koronawirusa choroby COVID-19.

Najnowsze badania opublikowane na stronie internetowej MedRxiv zostały przeprowadzone na grupie 1813 pacjentów z COVID-19 przez Vageesha Jaina z Instytutu Zdrowia Globalnego Collegium Uniwersyteckiego w Londynie. Jak się okazuje, najciężej chorobę przechodzą osoby w wieku powyżej 62 lat, cierpiący na choroby układu oddechowego.

Kto trafia na OIOM?

Pacjenci wśród których średnia wieku wynosi 62,4 lat wymagają intensywnej terapii częściej niż osoby o średniej wieku 46 lat. Odsetek przyjętych na OIOM mężczyzn wyniósł 67,2 proc. w porównaniu do 32,8 proc. kobiet.

Chorzy, u których wystąpiło spłycenie oddechu przechodzą COVID-19 3,7 raza ciężej niż pozostali. W ich przypadku ryzyko, że niezbędna okaże się intensywna terapia, jest 6,6 raza większa niż u pacjentów bez duszności.

To niezbyt dobra wiadomość dla osób cierpiących na obturancyjną chorobę płuc (POChP). Jest ich w Polsce 2 miliony, z czego większość stanowią osoby palące papierosy. POChP cechuje zwężenie dróg oddechowych, objawiające się częstym kaszlem z odrzktuszaniem plwociny.

COVID-19 a choroby serca

U pacjentów, cierpiących na schorzenia sercowo-naczyniowe oraz nadciśnienie tętnicze występuje zwiększone o 4,4 raza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Prawdopodobieństwo, że trafią na oddział intensywnej terapii jest u nich 3,7 raza większe niż w przypadku pacjentów bez chorób współistniających.

COVID-19 jest chorobą wywołaną przez koronawirusa, powodującą infekcję oddechową, a skrajnych przypadkach niewydolność płuc. W większości przypadków przebiega jednak łagodnie. Na ponad 200 tysięcy osób na świecie, które do tej pory zaraziły się koronawirusem, zmarło niecałe 9 tysięcy.

Źródła: www.fakt.pl

Może Cię zainteresować