×

Wiemy, kto głosował na PiS. Do sieci trafiły dane dotyczące wykształcenia głosujących

Wybory parlamentarne 2019 już za nami. W niedzielę cała Polska żyła głosowaniem. Jeszcze godzinę temu uaktualnialiśmy wyniki, ale zmieniają się one z każdą chwilą. Według najnowszych danych PKW z 91% komisji głosy rozkładają się następującą: PiS – 44,57%, KO – 26,65%, SLD – 12,27%, PSL – 8,63%, Konfederacja – 6,76%. Partia Jarosława Kaczyńskiego jest bez żadnych wątpliwości na pierwszym miejscu. Kto głosował na PiS?

Miażdżąca wygrana

Prawo i Sprawiedliwość mają zdecydowaną większość mandatów, jednak partia nie przekroczyła 50%, o których w czasie wielu konferencji mówiono. Był to wymarzony pułap, ale nie udało się go przekroczyć.

Czeka nas refleksja nad tym, co się udało, ale też nad tym, co się nie udawało i co spowodowało, że znaczna cześć społeczeństwa na nas nie zagłosowała. To jest powód, aby się zastanowić – mówił Jarosław Kaczyński

Kto głosował na PiS?

Według sondażu Ipsos dla największych stacji telewizyjnych (TVP, TVN i Polsat), wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości dominowały osoby z wykształceniem średnim – 40,2%, z wykształceniem wyższym – 26,8%, z zawodowym – 25,3%, 7,7% – to osoby, które mają wykształcenie podstawowe.

Z kolei głosujący na Koalicję Obywatelską to najczęściej osoby z wykształceniem wyższym – 52,1%. Z wykształceniem średnim – 35,8%, 9,9% – to osoby z wykształceniem zawodowym, a 2,2% – z podstawowym.

Na Sojusz Lewicy Demokratycznej najwięcej głosów oddały osoby z wykształceniem wyższym – 50,3%, ze średnim – 38%, z wykształceniem zawodowym – 8,3%, a z podstawowym – 3,4%.

Na Polskie Stronnictwo Ludowe najwięcej głosów oddały osoby z wykształceniem wyższym – 39,2%, ze średnim – 37,6%.

Podobnie głosy rozkładały się wśród wyborców Konfederacji. Najwięcej głosów pochodziło od osób z wykształceniem wyższym – 43,6%, a z wykształceniem średnim 41,2%.

kto głosował na pis

Jaka ilość mandatów w Sejmie?

Jeśli najnowsze dane PKW z 91% komisji utrzymają się do ostatecznego podania wyników, to Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie 239 mandatów w Sejmie i będzie miało bezwzględną większość. Koalicja Obywatelska będzie miała 130 posłów, Lewica – 43, Polskie Stronnictwo Ludowe – 34, a Konfederacja – 13. Jeden mandat przypadnie najprawdopodobniej Mniejszości Niemieckiej.

Co Mateusz Morawiecki sądzi o aktualnych wynikach?

Już dzisiaj możemy pełni radości powiedzieć, że ten wynik, który osiągnęliśmy, daje nam ogromny społeczny mandat mimo wielu przeciwności, wiatr nam wiał w oczy przez 4 lata, droga z plecakiem kamieni pod górę, a jednak pokazaliśmy znaczący, ogromny przyrost zaufania społecznego

Myślicie, że wynik jeszcze znacząco może się zmienić?

Może Cię zainteresować

zamknij