×

Kto będzie prezydentem Warszawy? Rafał Trzaskowskiego nie pozostawia wątpliwości

Kto będzie prezydentem Warszawy? To pytanie pojawiło się wraz ze zmianą kandydata na prezydenta RP w obozie Platformy Obywatelskiej. Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała ze startu w wyborach prezydenckich, zaś nowy kandydat, Rafał Trzaskowski obecnie pełni urząd prezydenta miasta.

Kto będzie prezydentem Warszawy?

Rafał Trzaskowski został ogłoszony nowym kandydatem Platformy Obywatelskiej po tym, jak wczoraj oficjalnie Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała ze startu w wyborach prezydenckich. Sprawujący obecnie urząd prezydenta Warszawy, Trzaskowski poinformował, że od razu przystępuje do prowadzenia intensywnej kampanii prezydenckiej. Zapowiedział również, że póki co nie zamierza rezygnować ze stanowiska prezydenta stolicy.

Zostaję prezydentem Warszawy do momentu wygrania wyborów prezydenckich, a w trzy miesiące nie pozwolimy PiS-owi zniszczyć Warszawy.

Profesor Marek Chmaj, konstytucjonalista związany z opozycją zasugerował, że wskazane byłoby, aby na czas prowadzenia kampanii, Trzaskowski zawiesił swoją działalność w roli prezydenta miasta.

Przyzwoitość nakazuje wzięcie urlopu.

Tymczasem, prezydent Warszawy powiedział w orędziu do mieszkańców, że nie zamierza na razie rezygnować ze swojej posady. Zauważył, że istnieje prawdopodobieństwo, że partia rządząca powoła na jego stanowisko komisarza, który przejmie jego obowiązki.

Wiem, że część z was zaskoczyła, a nawet rozczarowała moja decyzja o starcie. Oczywiście PiS będzie mógł wprowadzić komisarza, ale tylko na trzy miesiące, a ja zostaję prezydentem Warszawy do momentu wygrania wyborów prezydenckich, a w trzy miesiące nie pozwolimy PiS-owi zniszczyć Warszawy.

Czy to legalne?

Z wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego można wywnioskować, że nie planuje na razie brać urlopu na czas kampanii wyborczej. Z prawnego punktu widzenia jest to dozwolone, co wyjaśnia profesor Marek Chmaj, specjalizujący się w prawie konstytucyjnym i administracyjnym.

Formalnie Rafał Trzaskowski może jednocześnie sprawować funkcję prezydenta miasta i prowadzić kampanię wyborczą, bo nie ma przepisów, które by mu tego zabraniały.

W sytuacji, gdy Trzaskowski zostałby wybrany na prezydenta Polski, jego mandat prezydenta Warszawy wygasłby przed upływem kadencji. Do momentu wybrania nowego prezydenta, opiekę nad miastem sprawowałaby osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów. Kwestię tą reguluje artykuł 132 Konstytucji RP.

Prezydent Rzeczypospolitej nie może piastować żadnego innego urzędu ani pełnić żadnej funkcji publicznej, z wyjątkiem tych, które są związane ze sprawowanym urzędem.

Z kolei przedterminowe wybory na prezydenta miasta są prowadzone w oparciu o zasady zapisane w Kodeksie wyborczym i również są zarządzane przez Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z najnowszymi sondażami, Rafał Trzaskowski może liczyć na 11 procentowe poparcie.

Tegoroczne wybory prezydenckie przejdą do historii pod wieloma względami. Do toczącego się tygodniami konfliktu o termin oraz formę głosowania dołączył nowy temat – zmiana kandydata.

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować