×

Księża jednej z parafii otrzymali mandat! Nie spodziewali się takiego donosu

Księża otrzymali mandat, ponieważ kościelne dzwony biły zbyt głośno. Parafianom tak bardzo przeszkadzały odgłosy dobiegające ze świątyni, że zgłosili sprawę do Inspektoratu Ochrony Środowiska. W efekcie na duchownych został nałożony surowy mandat. Kto za niego zapłaci?

Zbyt głośne dzwony

W trakcie dzielenia się z wiernymi ogłoszeniami parafialnymi, proboszcz parafii na Wildze oświadczył, że na kościół został nałożony mandat. Inspektorzy uznali, że dźwięk kościelnych dzwonów przekracza dozwolone bariery hałasu. W związku z tym, księża otrzymali mandat w wysokości 300 złotych. Komunikat w tej sprawie pojawił się również na stronie internetowej wspólnoty. Możemy tam przeczytać, że to właśnie parafianom przeszkadzały dźwięki kościelnych dzwonów.

W ubiegłym tygodniu do kancelarii parafii przyszli Inspektorzy z Ochrony Środowiska, którzy wcześniej – 6 grudnia dokonali ponownych pomiarów hałasu bicia naszych dzwonów, który w dalszym ciągu przeszkadza niektórym naszym parafianom.

Księża napisali w oświadczeniu, że w związku z wynikiem kontroli, została na nich nałożona kara w wysokości 300 złotych. Aby uniknąć podobnych nieprzyjemności w przyszłości, duchowni zapowiedzieli, że dzwony nie będą już więcej działały. 

Po przedstawieniu protokołu z tegoż pomiaru i nie dostosowania się do bariery dopuszczalnej poziomu hałasu został wypisany mandat w kwocie 300 zł. oraz zalecenie wyciszenia dzwonów, co w konsekwencji będą następne kary z tym związane i to dosyć pokaźne. W wyniku całej zaistniałej sytuacji będziemy zmuszeni całkowicie wyłączyć dzwony, bo bardzo przeszkadzają niektórym naszym parafianom.

Księża otrzymali mandat

Póki co, nie podano do wiadomości publicznej, kto dokładnie zawiadomił służby o tym, że dźwięki wydawane przez dzwony są za głośne. Okazuje się, że podobne skargi miały już miejsce w przeszłości w rozmaitych regionach Polski. Przykładowo, w 2017 roku w Rybniku, Opolu i w Lubsku parafianie także żalili się na hałas.

Bardzo prawdopodobne, że mandat zostanie niejako opłacony przez osoby, którym przeszkadzały dźwięki dzwonów. Jakby nie było, przecież sami parafianie są głównym źródłem pieniędzy przeznaczanych na utrzymanie duchownych. Kościół może także liczyć na sowitą pomoc ze strony państwa.  Zaledwie miesiąc temu zapowiedziano, że już niebawem emerytury księży znów wzrosną.

Źródła: www.fakt.pl, wtk.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter, Imgur

Może Cię zainteresować

zamknij