×

Księża będą mogli odprawiać więcej mszy w Święta. Wszystko przez obostrzenia

Do kwarantanny narodowej pozostało 10 dni. Wielu przedsiębiorców szykuje się do zamknięcia biznesów. Ale przecież galerie handlowe, hotele czy stoki narciarskie nie są jedynymi miejscami, w których ludzie mogą się zarazić koronawirusem. W okresie świątecznym wielu z nas spotka się nie tylko przy wspólnym stole, ale i w kościołach. W związku z pandemią księża będą mogli odprawiać więcej mszy świętych.

Zmiany limitu w kościołach nie będzie

Obecnie obowiązujący limit wiernych w kościołach to 1 osoba na 15 m2. Ale w święta w kościołach przybywa wiernych. Dlatego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o zmniejszenie limitu wiernych w świątyniach do jednej osoby na 7 mkw.

Należy więc zrobić wszystko, aby – przy zachowaniu norm bezpieczeństwa – jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we mszy świętej pasterskiej

– tłumaczył duchowny w liście do premiera.

Podtrzymując surowe obostrzenia w kościołach, redukujemy cały okres świąteczny do kwestii dokonywania zakupów, dla robienia których rezygnuje się nawet z wolnej niedzieli

Jednak argumentacja okazała się niewystarczająca.

Księża będą mogli odprawiać więcej mszy

Jak przekazał podczas wczorajszej konferencji prasowej minister Niedzielski, dotychczasowe obostrzenia, a więc również limit wiernych w kościołach, pozostają bez zmian. Jednak warto dodać, że kościołów nie obejmują żadne nowe ograniczenia.

Konferencja Episkopatu Polski poinformowała w związku z tym w oficjalnym komunikacie, że duchowni w okresie świątecznym będą mogli odprawiać więcej mszy świętych.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w dekrecie z dnia 16.12.2020 udzieliła zgody Biskupom diecezjalnym (ordynariuszom miejsca) na zezwalanie swoim prezbiterom na celebrowanie czterech Mszy świętych w następujące dni: 25 grudnia (Narodzenie Pańskie), 1 stycznia (Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi) i 6 stycznia (Objawienie Pańskie)

Zgodnie z prawem kanonicznym duchowny może odprawić tylko jedną mszę świętą dziennie. Dwóm kolejnym może przewodzić wyłącznie wtedy, gdy uzyska zgodę od ordynariusza danego miejsca. Wyjątek stanowią uroczystości Narodzenia Pańskiego i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, kiedy to kapłan może odprawić trzy msze.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij