×

Ksiądz wytyka błędy Episkopatowi Polski. Duchowni szerzyli biblijne fake newsy?

Ksiądz wytyka błędy Episkopatowi Polski. Z przeprowadzonej przez niego wnikliwej analizy Biblii wynika, że wielu duchownych nie zdaje sobie sprawy z szerzenia nieprawidłowych informacji. Każdy wierny powinien mieć tego świadomość. Chodzi o popularne zawołanie „Nie lękajcie się”.

Episkopat popełnił błąd?

Pomimo tego, że wiara chrześcijańska liczy już ponad 2 tysiące lat, to wciąż zmienia się sposób rozumienia przekazów biblijnych. Wraz z postępem technologicznym, ludzie zaczynają w odmienny sposób pojmować kwestie, które jeszcze do niedawna nie podlegały dyskusji. Właśnie dlatego tak wiele emocji wzbudziły w mediach nieprawdziwe pogłoski o stworzeniu nowej listy grzechów. Teraz sieć rozgrzewają do czerwoności informacje dotyczące słynnych słów „Nie lękajcie się”.

Wezwanie, które zyskało szerszy rozgłos m.in. za sprawą papieża Jana Pawła II w rzeczywistości ma korzenie biblijne. Mało kto wie jednak, ile razy pojawia się w Piśmie Świętym. W niedzielnym liście Episkopat Polski odniósł się do tych niezwykłych słów. Duchowni mogli usłyszeć na mszach świętych, jak wielką moc ma hasło „Nie lękajcie się!”.

Odkupicielu człowieka, który nadaje sens ludzkiemu życiu i przynosi pokój serca. Tę prawdę odkrywamy w Słowie Bożym, na którego kartach odnajdujemy trzysta sześćdziesiąt pięć razy wezwanie „Nie lękacie się!”. Jakby każdego dnia Bóg chciał zapewnić nas o tym, że jest z nami.

Niestety w odezwie po raz kolejny powielono mit mówiący o tym, że słowa „Nie lękajcie się!” są powtarzane w Biblii aż 365 razy. Widząc jak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest inaczej, biblista Wojciech Węgrzyniak postanowił rozprawić się z tą nieprawdziwą informacją. Duchowny nie krył zdziwienia, że nawet Episkopat powielił tak rażący błąd. 

Ks. Węgrzyniak opublikował na Facebooku post, w którym dokładnie wyliczył, ile razy wspomniane określenie pojawia się w Biblii.

Może nie umiem liczyć, ale mnie kompletnie nie wychodzi taka liczba. W Biblii Tysiąclecia znajdujemy wezwanie „Nie lękajcie się” 14 razy. Nawet gdyby do tego dodać różne synonimy i liczby (mnoga i pojedyncza) to i tak nie będzie 365 razy.

Ksiądz wytyka błędy Episkopatowi Polski

Duchowny przeliczył wszelkie rodzaje wezwań zachęcających do porzucenia lęku, które można znaleźć w Biblii. Okazało się, że polska wersja językowa Biblii zawiera 137 wzmianek odwołujących się do rezygnacji z lęku. Nawet przeliczenie wersji hebrajskiej nie pozwala uzyskać liczby 365. Węgrzyniak tłumaczy:

Chętnie poznałbym źródło stwierdzenia, że wezwanie „Nie lękajcie się!” pojawia się 365 razy w Biblii, bo może to brzmi pięknie, ale to chyba jeszcze za mało.

Post księdza wywołał żywiołową dyskusję w sieci. Jeden z internautów napisał, że od dawna miał podejrzenia, co do wiarygodności hasła szerzonego przez wielu księży, ale dopiero teraz poznał dokładne wyjaśnienie.

Słyszałem to zdanie wiele razy, ale nigdy nie odważyłem się tego powielać, bo nie byłem pewny, czy ktoś tego nie wyssał z palca.

Grzegorz Kramer także odniósł się do sprawy w mediach społecznościowych.

Przyznaję, dziś rano padł jeden z moich „biblijnych mitów”, który sam wiele razy powtarzałem, bo myślałem, że jeśli przeczytałem o nim u kogoś mądrzejszego, to musi być prawdziwy. Ów „mit”, pojawił się nawet we wczorajszym Liście KEP. Mowa o tym, że Biblia miała 365 razy powtarzać zwrot: „nie lękaj się”.

Źródła: www.o2.pl
Fotografie: "Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij