×

Ksiądz przekazał całą tacę WOŚP. Polacy są bardzo poruszeni jego gestem

Ksiądz przekazał całą tacę WOŚP. Proboszcz parafii Kościoła polsko-katolickiego wspiera fundację Owsiaka od lat. „Dopóki będę w tej parafii, będę grał z Orkiestrą”.

29. finał WOŚP

W minioną niedzielę odbył się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem zagrała dla laryngologii dziecięcej.

Z tej okazji Wiadomości TVP wyemitowały materiał, zarzucający wspierającym WOŚP hipokryzję. Zdaniem autorów materiału, ludzie, którzy wpłacają datki na leczenie chorych dzieci, chcą mordować nienarodzone. W przeciwieństwie na przykład do sędzi TK Krystyny Pawłowicz, która w polskiej Konstytucji dopatrzyła się zapisu o ochronie życia od poczęcia, a na WOŚP nie wpłaciła w życiu ani grosza, czym zresztą sama pochwaliła się na Twitterze:

 

Przejawów niechęci ze strony księdza kościoła rzymsko-katolickiego doświadczyła jedna z wolontariuszem stojąca z puszką kwestująca w Krakowie. Ksiądz pogonił ją słowami: „Won, wara stąd”.

Na szczęście zupełnie inaczej zachowują się księża kościoła polsko-katolickiego. Ta mała wspólnota, licząca zaledwie 18 tysięcy wiernych w całej Polsce, od lat wspiera WOŚP.

Ksiądz przekazał całą tacę WOŚP

Ksiądz Kazimierz Klaban, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Kościele Polskokatolickim w Elblągu co roku przekazuje całą tacę Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Jak wyjaśnił w rozmowie z Dziennikiem Elbląskim, warto dzielić się dobrem, bo ono wraca:

Niejednokrotnie korzystałem ze sprzętu, który funduje WOŚP […]. Jurek zawsze staje na wysokości zadania. Wspierał także walkę z COVID-19. Niezależnie więc na co pójdą zebrane dziś pieniądze, uważam, że warto je dać. Będąc hospitalizowanym, samo przez się rzucało się w oczy, że są ponaklejane serduszka na sprzęt medyczny. Pomyślałem, dlaczego by nie uczestniczyć w tym. Inne kościoły dla dobra drugiego człowieka prowadzą Caritas, jadłodajnie dla ubogich, my nie uczestniczymy w tego typu akcjach, bo nie mamy swojego Caritasu, więc zdecydowałem, że w ten sposób chcę uczestniczyć w pomocy dla drugiego człowieka

W tym roku elbląska parafia polskokatolicka zorganizowała także licytacje na rzecz WOŚP. Do kupienia był między innymi aparat fotograficzny przekazany przez parę seniorów, która tym właśnie aparatem robiła swoje pierwsze wspólne zdjęcia. Jak zapowiada proboszcz:

Dopóki ja będę w tej parafii, to każdego roku, jeżeli będzie Orkiestra grała, to ja będę grał razem z nimi.

W ubiegłych latach, przed pandemią, również przekazywał cała tacę na ratowanie chorych dzieci:

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.facebook.com, wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować