×

Ksiądz odmówił wydania komunii świętej. Przyczyną było poparcie Strajku Kobiet?

Ksiądz odmówił wydania komunii świętej na pasterce człowiekowi, który deklaruje się jako homoseksualista aktywnie wspierający Ogólnopolski Strajk Kobiet. Mężczyzna jest oburzony tym, że nie mógł przystąpić do sakramentu, bo w kościele miał na sobie maseczkę z czerwoną błyskawicą. W sieci rozgorzała burza na ten temat.

Prowokacja ze strony LGBTQ+?

Choć uliczne protesty z udziałem Strajku Kobiet już niemal wygasły, to wciąż aktywiści wspierający organizację prowadzą drobne działania o charakterze prowokacyjnym. Niedawno Małgorzata Trzaskowska oświadczyła, że odmówiła przyjęcia mandatu wystawionego przez policję w trakcie nielegalnego zgromadzenia.

Teraz sieć obiegła historia młodego Ukraińca Gleba Bartonia, który twierdzi, że doznał dyskryminacji ze strony księdza. Duchowny miał odmówić mu wydania komunii świętej, ponieważ zorientował się, że jest to prowokacja. Pochodzący z Ukrainy, aktywista Strajku Kobiet opowiedział w mediach społecznościowych o szczegółach wydarzenia. Mężczyzna twierdzi, że udał się na pasterkę do jednego z warszawskich kościołów. Gdy stanął przed ołtarzem z zamiarem przyjęcia sakramentu, natrafił na księdza, którego zna od kilku lat. Duchowny powiedział wówczas, że nie wyda mu komunii.

Ksiądz odmówił wydania komunii świętej

Ukrainiec na swoim facebookowym profilu przytoczył szczegóły rozmowy z księdzem Bartoszem. Duchowny miał go zapytać:

– Czemu ty prowokujesz?!

– Ale czym?

– Po co ty prowokujesz?! Przecież Cię znam!

– Proszę księdza, ale ja podszedłem do Pana bo znamy się!

– Ja nie udzielę Ci komunii świętej!!!

Gleb Bartoń w jednym z wywiadów przyznał, że jest gejem.

Myślałem, że takie mam zboczenie, ale mi przejdzie. Jak astma, która czasem występuje u dzieci, a potem przechodzi. Tyle że nie przechodziło.

Bardzo prawdopodobne, że ksiądz wiedząc o tym, że mężczyzna żyje w grzechu, odmówił wydania mu komunii świętej. Do sakramentu można bowiem przystąpić wyłącznie posiadając rozgrzeszenie. Nie mogą go otrzymać osoby homoseksualne, które nie uwolniły się jeszcze od grzechu. Bardzo zastanawiające jest również to, że Gleb jako Ukrainiec nie jest prawosławny, lecz uczęszcza do kościoła katolickiego.

Gleb Bartoń wbrew wcześniejszym deklaracjom twierdzi, że ma dziewczynę o imieniu Magda, z którą był na pasterce i która w zeszły piątek udała się do parafii, aby dowiedzieć się, dlaczego Gleb nie otrzymał komunii. Dziś odbędzie się spotkanie z księdzem, podczas którego poznają szczegóły jego decyzji.

Prawdopodobnie, jak zakłada Bartoń, chodziło o maseczkę z logiem Strajku Kobiet:

Taka była reakcja księdza, którego od kilku lat znam i do którego zawsze przychodziłem, NA MASECZKĘ Z PIORUNKIEM…

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij