×

Księdza skazano za pedofilię. Ale ofiara dopiero znajomym opowiedziała całą prawdę

Polski ksiądz, pracujący w czeskiej parafii, został oczyszczony z zarzutu molestowania seksualnego ministranta. Na sprawiedliwy wyrok musiał czekać aż 8 lat! W końcu może wrócić do posługi kapłańskiej.

Bezpodstawne oskarżenia

Ksiądz Adam Stanisław Kuszaj pracował w czeskim Javorniku koło Paczkowa. To właśnie tam, mający wówczas 16 lat ministrant oskarżył duchownego o seksualne wykorzystywanie, którego miał się rzekomo dopuścić w 2009 roku.

Wyrok skazujący

Sąd uznał polskiego księdza za winnego zarzucanego mu czynu. W związku z tym, skazał Kuszaja na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Dodatkowo dostał zakaz pracy z osobami niepełnoletnimi.

„Świecka” praca

Kuszaj został też suspendowany i odsunięty od pracy w parafii. Zatrudnił się więc jako robotnik i pracował z ludźmi, którzy nie znali jego przeszłości.

Trzech świadków i nowe fakty w sprawie

W 2016 roku wznowiono proces w sprawie polskiego księdza, ponieważ pojawili się nowi świadkowie. Po przesłuchaniu trzech, jak się okazało, znajomych ministranta wyszło na jaw, że „ofiara” zmyśliła cała historię o molestowaniu.

Odwet za brak pieniędzy

Według nich, nastolatek kilkukrotnie chwalił się podczas prywatnych rozmów, że udało mu się zemścić na księdzu, który przestał wspierać finansowo jego rodzinę.

Młodzieniec przeliczył się

Przesłuchano ponownie „poszkodowanego” czeskiego ministranta. Dodatkowo sąd zlecił jego badania psychiatryczne. Według opinii biegłych, jego zeznania są niewiarygodne.

Uniewinniony po 8 latach

Sąd oczyścił duchownego z zarzutu molestowania seksualnego. Stwierdził, że nie ma żadnego bezpośredniego dowodu, który wskazywałby na jego winę.

Po ogłoszeniu 13 lutego wyroku uniewinniającego, ksiądz Kuszaj powiedział:

Oczywiście jestem szczęśliwy, nie mogę tego nawet wyrazić. Jestem zmęczony tym wszystkim. Chciałbym wrócić do posługi kapłańskiej. Chcę służyć Bogu i ludziom. To jest dla mnie najważniejsze

Oczyszczony z zarzutów polski duchowny będzie mógł znowu pełnić posługę kapłańską

Ksiądz Leszek Rackowiak, przełożony Salwatorianów w Republice Czeskiej zapewnił:

Z chwilą uprawomocnienia się wyroku zgromadzenie zwróci się do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o zdjęcie z ks. Adama Kuszaja kary suspensy

Według obrońcy księdza, dowodów na jego niewinność było więcej. Teraz rozważają podjęcie kroków związanych z uzyskaniem odszkodowania

______________________________________
* Zdjęcie ma tylko charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij