×

Ksiądz został oskarżony o seks z 14-letnim dzieckiem. Twierdzi, że się na to zgodziło!

Obrona księdza, który został oskarżony o współżycie seksualne z 14-latką z Koniecpola wniosła do sprawy nowe dowody. Wśród nich ma się znajdować nagranie dowodzące, że duchowny jest niewinny. Czyżby ksiądz zmienił sposób obrony?

Ksiądz molestował 14-latkę

Ksiądz wobec, którego toczy się postępowanie, pracował w rejonie jednej z parafii położonych w gminie Koniecpol. To właśnie tam miało dojść do kontaktów seksualnych z 14-letnim dzieckiem. Kuria diecezjalna w Kielcach złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Ze względu na intymny charakter przestępstwa, nie ujawniano publicznie szczegółów dochodzenia. Do sierpnia 2019 roku formalnie nie postawiono duchownemu żadnych zarzutów. Wówczas śledztwo było oparte o art. 220 par. 1 KK, brzmiący następująco:

„§ 1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”.

W trakcie prowadzenia śledztwa księdzu postawiono aż dwa zarzuty obcowania płciowego z osobą poniżej 15. roku życia. Oba przypadki dotyczą tej samej dziewczynki. Współżycie seksualne miało mieć miejsce w latach 2013-2014 roku. W tym czasie ksiądz pełnił funkcję wikarego w parafii znajdującej się na terenie gminy Koniecpol. Obecnie pokrzywdzona jest już dorosła, dlatego mogła zostać przesłuchana w obecności śledczych. Na razie nie aresztowano księdza, pomimo wniosku, który prokuratura skierowała do sądu. Jak powiedział sędzia Dominik Bogacz, rzecznik Sądu Okręgowego:

W ocenie sądu okres czasu pomiędzy zdarzeniem a zawiadomieniem jest na tyle duży, że nie ma zagrożenia matactwa.

Nowe dowody w sprawie

Wobec duchownego zastosowano dozór policyjny. Co więcej nie może opuszczać miejscowości, w której mieszka. Okazuje się, że teraz w śledztwie ukazały się nowe dowody. Mówił o nich Piotr Wróblewski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Mogę potwierdzić, że dostarczono nowe materiały dowodowe, ale nie mogę zdradzić jakie.

Wszystko wskazuje na to, że dowodami są przede wszystkim nagrania, mające dowodzić, że nastolatka zgodziła się na seks. Niezależnie od tego czy dziecko wyraziło zgodę czy nie, współżycie z osobą poniżej 15-ego roku życia jest przestępstwem, za które przewidziana jest kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

ksiądz molestował 14-latkę 2
Pixabay
ksiądz molestował 14-latkę
Pixabay
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), maps.google.com, Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij