×

Krzyż z Giewontu zostanie usunięty? TPN zdradza swoje plany

Krzyż i łańcuchy usunięte z Giewontu? 2 września mają rozpocząć się prace remontowe szlaku w rejonie kopuły szczytowej Giewontu. Będą trwały około 2 tygodni. TPN podkreślił jednak, że istotny wpływ będą miały na warunki atmosferyczne.

Rusza remont szlaku na Giewont

W związku ze zniszczeniami powstałymi w czasie ostatniej burzy z dnia 22 sierpnia, w wyniku której 5 osób poniosło śmierć, a 150 zostało rannych, Tatrzański Park Narodowy przyśpieszył remont końcowego odcinka szlaku na Giewont. Groźne wyładowania atmosferyczne znacząco go uszkodziły – większość łańcuchów pomocniczych przy wejściu na szczyt został zerwana.

Krzyż i łańcuchy usunięte z Giewontu

Krzyż i łańcuchy usunięte z Giewontu?

Niszczycielska burza wywołała także ogrom pytań i wątpliwości o to, czy metalowy krzyż i łańcuchy, które przyciągają pioruny nie powinny zostać stamtąd usunięte i zastąpione na coś innego. TPN odpowiedział jednak, że nie przewiduje takiego rozwiązania. Podkreślił także, że to nie zabezpieczenia są problemem, a ignorancja ludzi. Ewa Holek-Krzysztof z TPN w rozmowie z PAP powiedziała:

Nie planujemy wymiany zabezpieczeń na inny typ. Wspólnie z TOPR-em stoimy na stanowisku, że takie eksperymenty dałyby ludziom błędne poczucie, że na Giewoncie jest już bezpiecznie, bo nie ma tam metalowych łańcuchów, a to nie łańcuchy są tutaj problemem. Problemem jest ignorowanie różnych zagrożeń panujących w Tatrach. Niezależnie od zastosowanych na Giewoncie rozwiązań, zagrożenie porażeniem spowodowanym przez pioruny nie zniknie

łańcuchy usunięte z Giewontu

Jak się okazuje, ratownicze statystyki mówią, że prawdopodobieństwo porażenia przez piorun w górach jest duże wszędzie. Do tej pory odnotowano takie przypadki nie tylko na szczytach, ale i na ścieżce wokół Morskiego Oka.

Krzyż usunięty z Giewontu

Polecane