×

Klęska programu 500+. Urodziło się mniej dzieci niż zakładano, ale przyczyny nie są szokujące

Fakt, że w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci jest znany nie od dziś. Jednak statystyki są przerażające. Z roku na rok drastycznie zmniejsza się ilość urodzeń. W ostatnim roku aż 34 tysiące więcej osób zmarło niż się urodziło.

Statystyki szokują

W październiku tego roku urodziło się 33 tysiące dzieci, czyli o dwa tysiące mniej niż w zeszłym roku. W tym samym miesiącu zmarło 34 500 osób. Łączna ilość urodzeń w 2019 roku wyniosła 376 tysięcy, czyli najmniej w ciągu ostatnich 3 lat.

Obecnie mamy do czynienia z największym od czasów II wojny światowej deficytem demograficznym. Czy to oznacza, że program 500+ jest nieskuteczny?

500 PLUS nie działa

Wszystko wskazuje na to, że świadczenie w postaci 500 złotych na każde dziecko nie stanowi wystarczającej zachęty, aby zdecydować się na potomstwo. Zgodnie z założeniami program miał nie tylko zwiększyć dzietność, ale także działać zachęcająco do poprawy swojej sytuacji na rynku pracy.

Badania wykazały, że w następstwie realizacji programu, w latach 2016-2017 z pracy zrezygnowało około 103 tysiące kobiet, głównie o słabym wykształceniu. 95,1% osób pobierających świadczenie (czyli 5 mln 641 tys.) przyznaje, że po przyznaniu świadczenia 500+ nie podjęło żadnych działań mających na celu zmianę własnej sytuacji na rynku pracy.

[wp_quiz id=”1090″]

Przyczyny zjawiska

W dzisiejszych czasach ludzie bardziej sceptycznie podchodzą do kwestii posiadania dzieci. Nawet na wsiach zauważalny jest spadek urodzeń, gdzie dotąd często traktowano dzieci jako tanią siłę roboczą. W dobie mechanizacji przestały być potrzebne do pracy.

Najczęstszą przyczyną rezygnacji, czy odwlekania decyzji o dziecku wcale nie jest bezpłodność, uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Na pierwszym miejscu nadal plasują się trudne warunki bytowe. Kolejne miejsca zajmują: niepłodność, niepewna przyszłość, brak partnera lub partnerki, koszty wychowania czy trudności godzenia pracy z rodzicielstwem.

Oprócz tego, ankietowani zwracają uwagę na fakt, że dzieci odbierają swobodę życia i w XXI wieku nie są już niezbędne na starość. 

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik.com

Może Cię zainteresować