×

Królowa Elżbieta II jest kontuzjowana. Przez to musiała odwołać ważną uroczystość

Królowa Elżbieta II jest kontuzjowana. Monarchini doznała poważnego urazu, który uniemożliwił jej sprawowanie obowiązków. Królowa nie wzięła dziś udziału w niezwykle ważnym nabożeństwie w Niedzielę Pamięci w Cenotaph w Londynie.

Nabożeństwo bez królowej

Królowa Elżbieta II pomimo podeszłego wieku stara się jak najlepiej sprawować swoją funkcję. Niestety 95 lat to moment, w którym nie da się już ukryć spadku sił witalnych i większej podatności na urazy. Choć monarchini wiedzie bardzo aktywny tryb życia, to i ją dopadają ostatnio dolegliwości chorobowe.

Jak informowała stacja BBC, królowa nie mogła wziąć udziału w nabożeństwie zaplanowanym z okazji Niedzieli Pamięci. Powodem jest kontuzja pleców.

Królowa nie weźmie udziału w nabożeństwie w Niedzielę Pamięci w Cenotaph w Londynie, ponieważ doznała kontuzji pleców

– zapowiadano.

Królowa Elżbieta II jest kontuzjowana

Pałac Buckingham przekazał, że królowa bardzo żałowała, że nie będzie w stanie uczestniczyć w wydarzeniu. Zdrowie jest jednak priorytetem, dlatego najbliższe dni spędzi odpoczywając.

Królowa, po naciągnięciu mięśni pleców, z wielkim żalem podjęła dziś rano decyzję, że nie będzie mogła uczestniczyć w dzisiejszych uroczystościach Niedzieli Pamięci pod The Cenotaph. Jej Wysokość jest rozczarowana, że opuści tę uroczystość

– czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham z 14 listopada br.

Agencja informacyjna PA Media przekazała, że w opinii medyków obecny uraz pleców królowej nie ma związku z jej ostatnią wizytą w szpitalu. Przypomnijmy, że 20 października królowa spędziła noc w szpitalu. Jak podały media, jej wizyta w placówce miała na celu przeprowadzenie niezbędnych badań. Królowa przebywa obecnie na zamku w Windsorze i ma nadzieję, że w przyszłym tygodniu wróci już do wykonywania lekkich obowiązków.

Niedziela Pamięci w Cenotaph – co to za święto?

Udział w Niedzieli Pamięci miał być pierwszym publicznym wystąpieniem królowej Elżbiety II od ostatniej wizyty w szpitalu. Rocznica zakończenia I wojny światowej jest w Wielkiej Brytanii bardzo hucznie obchodzona. Święto nosi nazwę Dnia Pamięci (Remembrance Day). Razem z przypadającą w drugą niedzielę listopada Niedzielą Pamięci (Remembrance Sunday) stanowi jedno z głównych świąt dla Brytyjczyków.

Nieodłącznym elementem ceremonii są symboliczne, czerwone maki, które obywatele wpinają w ubrania. Dochód ze sprzedaży tych kwiatów trafia do weteranów oraz ich najbliższych. W czasie Dnia Pamięci królowa zwykle z balkonu budynku ministerstwa spraw zagranicznych obserwuje składanie wieńców pod The Cenotaph, czyli pomnikiem poświęconym pamięci poległych żołnierzy w obu wojnach światowych.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij