×

Kredytobiorcy mają powody do radości! Sierpień jest dla nich bardzo łaskawy

Kredytobiorcy mają powody do radości! I to potrójne. Sierpień przyniósł chwilę ulgi i nadzieję na przyszłość. Jakie dokładnie? Otóż Rada Polityki Pieniężnej nie obradowała, a co za tym idzie nie było podwyżek stóp procentowych. Dodatkowo mogą także liczyć na zwrot ubezpieczenia pomostowego. Na koniec jedno z ważniejszych – ruszyły wakacje kredytowe!

Kredytobiorcy mają powody do radości

Wakacje kredytowe to propozycja rządu, która ma ułatwić nieco życie kredytobiorcom. Z tej opcji może skorzystać każdy, kto posiada kredyt hipoteczny w złotówkach, o ile umowa kredytowa została podpisana przed 1 lipca 2022 r., natomiast termin zakończenia okresu kredytowania przypada co najmniej 6 miesięcy od tej daty.

Wakacje kredytowe można wykorzystać, żeby odciążyć domowy budżet. Można również zaoszczędzić na poczet przyszłych rat. Jak się okazało, nie brakuje chętnych do skorzystania z tej szansy. Szczególnie wśród „kredytobiorców-świeżaków”.

Wśród kredytobiorców z lat 2020 i 2021 ponad 73 proc. jest zdecydowanych na skorzystanie z odroczenia rat.

– informuje portal Bankier.pl.

 

Nie tylko wakacje kredytowe

Sierpień dla kredytobiorców był miesiącem, który przyniósł moment oddechu. Nie tylko ze względu na wakacje kredytowe. W ostatnim miesiącu mogliśmy mówić o potrójnym powodzie do radości. Przede wszystkim, nie obradowała Rada Polityki Pieniężnej, a to oznacza, że kredytobiorcy, przynajmniej na razie, nie musieli się obawiać kolejnej podwyżki stóp procentowych. Kolejna dobra wiadomość dotyczy zwrotu ubezpieczenia pomostowego. Rządzący postanowili pochylić się nad tą kwestią i wszystko wskazuje na to, że od września zaczną obowiązywać nowe przepisy – banki będą zwracały pieniądze kredytobiorcom.

Przypomnijmy: ubezpieczenie pomostowe jest obowiązkowe i kredytobiorca musi wpłacać konkretną kwotę do czasu, gdy w księdze wieczystej kredytowanej i kupionej nieruchomości pojawi się wpis hipoteki. Biorąc pod uwagę, że na wpis do księgi wieczystej trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy, kredytobiorca ma na głowie kolejne poważne zobowiązanie finansowe (nawet kilka tys. zł). Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, kredytobiorcy nadal będą musieli opłacać ubezpieczenie, ale bank wypłaci zwrot pieniędzy.

Fotografie:

Może Cię zainteresować