×

W części kościołów nabożeństwa są odwoływane. Osoby starsze są grupą najbardziej narażoną na zgon z powodu zarażenia wirusem

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki prosi, aby liczba osób na mszy, nie przekraczała 50 osób. Chce aby kościoły dostosowały się do wymogów jakie opublikowały służby sanitarne.

Kościoły odwołują nabożeństwa

Kościół próbuje dostosować się do bieżącej sytuacji panującej w kraju. Jak twierdzi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki :

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca, które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

Jak ostatnio mówił arcybiskup, nie wyobraża sobie całkowitego odwołania mszy:

Dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach.

Osoby starsze proszone są o pozostanie w domach

Arcybiskup Stanisław Gądecki podkreśla jednak, żeby osoby najbardziej narażone pozostały w domach. Mogą oglądać msze w telewizji lub słuchać ich w radiu. Nie zaleca się by przychodziły osobiście do kościołów. Przebieg choroby u osób starszych i chorych na inne przypadłości jest dużo cięższy niż u innych grup wiekowych.

Dla zdrowych osób w wieku poniżej 50 lat wirus nie jest bardzo groźny. Zgon stwierdzono u niewiele większej ilości osób niż przy zwykłej grypie. Inaczej wygląda to przy pacjentach starszych. Wskaźnik śmiertelności jest tutaj 3,4%, wyższy niż w przypadku grypy.

Arcybiskup Gądek dodał również:

Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami. Wszystkich wiernych i pasterzy zapewniam o mojej modlitwie i duchowej łączności

Myślicie, że pomysł duchownego jest dobry? Liczba osób na mszy powinna być limitowana czy całkowicie powinno się zamknąć kościoły?

 

Źródła: tvn24.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować