×

Kościół idzie z duchem czasu! Nie masz gotówki na tacę? Zapłać kartą w „opłatomacie”

To nie prawda, ze Kościół nie idzie z duchem czasu. Udowodnili to księża z lubelskiej parafii. Zamiast dawać na tacę gotówkę, wierni będą mogli inaczej wspierać swój kościół. Bardziej nowocześnie…

W kościele pojawi się maszyna – opłatomat

„Chodzi o to, żeby wierni mieli wybór” – przekonuje ksiądz. Wpłatomat stanie prawdopodobnie w przedsionku kościoła. Z jego pomocą, wierni będą mogli również wpłacać środki na cele charytatywne.

Kościół nie boi się nowoczesności?

Jeszcze nie wiadomo, w którym z kościołów w Lublinie stanie automat. Wiadomo jednak, że nad wprowadzeniem takiego rozwiązania zastanawia się coraz więcej parafii.

Dzięki maszynie wierni będą mogli wpłacać sumy na cele parafialne i charytatywne.

Nad unowocześnieniem wielowiekowej instytucji Kościoła pracują już firmy, które szybko dostrzegły szansę na nowe źródło zarobkowania.

Niektórzy producenci oferują już automaty, dzięki którym będzie można… odliczać ulgi podatkowe na datki!

Taca pójdzie w zapomnienie?

Czy to oznacza, że w kościołach nie będzie już tradycyjnego dawania na tacę? Na razie ofiaromat jest formą eksperymentu.

(…) duchowni po prostu się zorientowali, że młode pokolenie funkcjonuje poza tacą.

Jak przekonuje publicysta – dr Makowski, płatności bezgotówkowe staną się standardem w Kościele w ciągu kilkunastu lat. Ale póki co, taca pozostaje głównym sposobem wpłacania datków. Chodzi o to, żeby stworzyć wiernym możliwość wyboru i znaleźć alternatywę, idącą z duchem czasu.

Wierni sami proszą o wpłatomat

Według proboszcza Parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie, to wierni poprosili o postawienie w kościele opłatomatu.

Dziś coraz więcej osób posługuje się jedynie kartami do bankomatu lub też płaci używając telefonu. Noszenie przy sobie gotówki nie jest już tak naturalne, jak było kiedyś, szczególnie wśród młodych. Stąd też problem ze składaniem ofiar na tacę.

Co ważne, dzięki terminalom, które miałyby zająć w Kościele jakieś bezpieczne, neutralne miejsca, wierni mogliby również dokonywać wpłat na cele charytatywne.

Mało tego, warszawska firma Hilltech, zaproponowała… donacjomat z opcją generowania PIT-ów! Taka maszyna miałaby ułatwić przekazywanie większych datków, nie tylko na bieżące wydatki w kościołach.

Dzięki ofiarom, możliwe byłoby odliczenie od podatku kwoty, przeznaczonej np. na remont kościoła.

Pierwszy opłatomat, ale czy ostatni?

Póki co, w Lublinie trwają przygotowania do uruchomienia wpłatomatu. Jak sprawdzi się ten pomysł i czy wierni będą chcieli wpłacać datki w ten sposób?

W ubiegłym roku w jednej z parafii w Jastrzębiej Górze zaczęto się posługiwać terminalem płatniczym, ale póki co postawiono go w zakrystii. Swój donacjomat zapowiada też Mastercard razem z Caritasem. W tym przypadku, maszyna miałaby służyć do zbierania datków w miejscach publicznych, poza terenem kościoła.

Zapowiada się też więcej „nowinek”, np. możliwość płatności zbliżeniowej w zniczomatach.

Płatności bezgotówkowe w naszym kraju są coraz bardziej popularne. Jak sprawdzą się w Kościele? O tym przekonamy się już wkrótce.

 

 

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować