×

Joanna Koroniewska komentuje aferę ze szpitalem w Oleśnicy

Joanna Koroniewska o aferze z oleśnickim szpitalem postanowiła wypowiedzieć się na publicznym forum. Na wpis lekarki zareagował też Rzecznik Praw Pacjenta. O co chodzi?

Wpis lekarki wywołał burzę

Kilka dni temu na profilu o nazwie „babkibabkom” opublikowano post na temat prawidłowej diety w czasie ciąży. Słowa wicedyrektorki Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, Gizeli Jagielskiej, wywołały ogólnopolską dyskusję. Post zatytułowano „Problem WIELKIEJ WAGI, czyli o kilogramach w ciąży”:

To jest Ewa. Ewa jest naszą neonatolożką. Jej bombelek w brzuchu (zwany Brajanusz, bo #teamoleśnica nie może się zdecydować czy lepiej, żeby nazywał się Brajan, czy może Janusz) ma już 30 tygodni. A Ewa dalej wygląda jak Ewa. Bądź jak Ewa, zamknij lodówkę i jedz dla dwojga, a nie za dwoje. Ułatwisz życie i nam i sobie.

Na koniec dodano hasztagi takie jak: „otyłość”, „dieta”, „ciąża” i „powikłania”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez PZS Oleśnica (@babkibabkom)

Na odzew internautów pod kontrowersyjnym wpisem nie trzeba było długo czekać. Pojawiły się zarzuty m.in. o nieprofesjonalne podejście do pacjenta, a także zastosowanie zjawiska „fatshaming”, czyli zawstydzania i szydzenia z osób otyłych, przypisywanie im krzywdzących stereotypów i dyskryminowanie ze względu na wagę.

Reakcja Rzecznika Praw Pacjenta

Sama lekarka, zamiast przyznać się do popełnionego błędu szła w zaparte. W komentarzach odpisała, że kierowała się dobrem pacjentów, a także przyznała, że „ma lekką fatfobię”. Natomiast dyrektor szpitala w Oleśnicy napisał w oświadczeniu, że wpis miał „zwrócić uwagę na istotny problem społeczny, jakim jest otyłość wśród kobiet”.

To nikogo nie przekonało i post zgłoszono do Ministerstwa Zdrowia i Izby Lekarskiej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez PZS Oleśnica (@babkibabkom)

Do akcji wkroczył Rzecznik Praw Pacjenta. W swoim oświadczeniu wezwał szpital do natychmiastowego zamieszczenia przeprosin wszystkich kobiet, które poczuły się urażone kontrowersyjnym wpisem.

Ponadto poinformował także, że odbędzie się pilna rozmowa dyscyplinująca z lekarką Gizelą Jagielską. Na stronie szpitala w Oleśnicy ma również ukazać się informacja o tym, że pacjentki, które były szykanowane z powodu wagi przez personel placówki, mogą zgłosić się do Rzecznika Praw Pacjenta. Każda sprawa zostanie przeanalizowana pod kątem tego, czy doszło do naruszenia praw pacjenta.

Joanna Koroniewska o aferze z oleśnickim szpitalem

W dyskusję włączyły się gwiazdy, m.in. Zofia Zborowska. Aktorka obecnie oczekuje dziecka, a na swoim profilu często porusza tematy związane z ciążą i macierzyństwem.

+15kg, rozstępy, duszności, mętlik w głowie, absolutny brak mózgu, cellulit nawet na piętach, trądzik na lewym policzku i mogłabym tak jeszcze wymieniać i wymieniać ale wiecie co? Dzisiaj tak usiadłam na łóżku, zastanowiłam się chwilkę i pomyślałam ej Halinka! Jest spoko! Daję sobie na to wszystko pełen akcept. I Wam tez proponuje takie podejście P.S. Nie ukrywam, że mając tak ogromne wsparcie od Andrzeja Wrony, jest mi łatwiej. I jestem Ci za to Anżeju cholernie wdzięczna.

– napisała na swoim profilu Zofia Zborowska.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Żonka Wronka 👹 (@zborowskazofia)

Także Joanna Koroniewska zabrała głos. Ucieszyła się na wiadomość, że sprawę udało się rozwiązać w tak szybki sposób. Na swoim InstaStory zamieściła screen z oświadczenia RPP, a całą aferę skomentowała w wymowny sposób:

Każdy ma prawo do błędów, ale trzeba nauczyć się do nich przyznawać. I przeprosić.

Źródła: www.plotek.pl, teleshow.wp.pl, kobieta.onet.pl
Fotografie: Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij