×

„Nawet 85 000 zgonów na koronawirusa zimą”. Wyciekł poufny raport

Czy czekają nas dziesiątki tysięcy zgonów na koronawirusa zimą? U nas być może się to nie zdarzy, bo nie mamy na dzień dzisiejszy aż tak złej sytuacji, jak niektóre kraje. Co innego natomiast w Wielkiej Brytanii – tam rząd spodziewa się właśnie takiego przerażającego scenariusza. Opinia publiczna miała się o tym nie dowiedzieć, ale właśnie wyciekł tajny rządowy raport na ten temat. Na Wyspach zawrzało.

Dziesiątki tysięcy zgonów na koronawirusa zimą

Tajny brytyjski dokument, przygotowany na zlecenie tamtejszego rządu zakłada, że w najgorszym wariancie z powodu koronawirusa umrze najbliższej zimy nawet 85 000 obywateli tego kraju. To przerażająca prognoza, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę, że w Wielkiej Brytanii podczas całej dotychczasowej epidemii umarło 41 585 osób. Innymi słowy rządowe służby spodziewają się, że w przeciągu kwartału umrze nawet dwa razy tyle Brytyjczyków, co umarło do tej pory w przeciągu niespełna pół roku. Nie ma więc mowy o zwolnieniu epidemii, wyspiarze liczą się raczej dużo poważniej z jej znacznym zaostrzeniem.

Podejrzany wyciek informacji

Warto co prawda zastrzec, że są to tylko przewidywania, a przedstawiony scenariusz jest najgorszą wersją tego jak może wyglądać sytuacja w Wielkiej Brytanii wraz z nadejściem zimy. Dokument został przygotowany dla rządu przez naukową grupę doradczą ds. kryzysowych SAGE. Upublicznili go natomiast dziennikarze BBC Newsnight. Nie wiadomo jak do niego dotarli.

Powrót do lockdownu?

Tajny raport odnosi się także do możliwości ponownego wprowadzenia ostrych restrykcji. Autorzy opracowania nie wykluczają iż będzie to konieczne. Co ciekawe, zakładają jednak przy tym, że szkoły na Wyspach niezależnie od tego, jak się rozwinie scenariusz pozostaną otwarte i będą do nich uczęszczać dzieci. Przypuszcza się także, że surowe restrykcje będą musiały zostać utrzymane prawdopodobnie aż do marca 2021 roku (o ile zaistnieje wcześniej konieczność ich wprowadzenia. Autorzy raportu liczą się z tym, ze może sytuacja nie będzie jednak aż taka zła, jak przewiduje opisany scenariusz).

Wokół upublicznionego raportu w Wielkiej Brytanii wywiązała się burza. Przedstawiciele rządu próbując ją uspokoić, zapewnili, że 85 000 zgonów to tylko najczarniejszy scenariusz, który wcale nie musi się wydarzyć. Ciekawe jakie są przewidywania polskiego rządu odnośnie tego, jak sytuacja będzie wyglądała zimą w naszym kraju. Wczoraj główny inspektor sanitarny MSWiA podzielił się swoimi przypuszczeniami co do jesieni.

Źródła: www.rmf24.pl, wiadomosci.onet.pl, tvn24.pl

Polecane

Może Cię zainteresować