×

Koronawirus w Wielkiej Brytanii! Potwierdzono pierwsze dwa przypadki zakażenia wirusem

Koronawirus w Wielkiej Brytanii! Departament Zdrowia poinformował, że w Anglii odnotowano pierwsze dwa zachorowania na śmiertelnego wirusa. Z kolei Niemcy potwierdziły piąty przypadek chorobowy w kraju. Wirus się rozprzestrzenia.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Jak poinformowało BBC obie zarażone osoby, to członkowie tej samej rodziny. Na razie, aby nie wywoływać paniki wśród obywateli, nie podano tożsamości chorych ani miejsca, w którym prowadzone jest ich leczenie.

Zaznaczono, że pacjenci zostali objęci specjalistyczną opieką medyczną, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Profesor Chris Whitty uważa, że:

Brytyjska służba zdrowia jest bardzo dobrze przygotowana i przyzwyczajona do radzenia sobie z infekcjami

Naukowiec jest zdania, że wkrótce zostanie ustalone, kto jeszcze z otoczenia chorych mógł również zarazić się chorobą.

Pracujemy szybko nad identyfikacją kontaktów, jakie mieli pacjenci, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dysponujemy solidnymi środkami kontroli infekcji, aby natychmiast zareagować

koronawirus-w-Wielkiej-Brytanii
Twitter

Piąty przypadek u naszych sąsiadów

W południowej Bawarii zidentyfikowano piąty przypadek koronawirusa z Wuhan. Władze niemieckie potwierdziły tę informację w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym przez Bawarskie Ministerstwo Zdrowia. Ustalono, że zarażony mężczyzna pracował w tym samym miejscu pracy, co cztery inne osoby, które już wcześniej zaraziły się wirusem od zatrudnionego w firmie Chińczyka.

Pierwszym zarażonym obywatelem Niemiec był 33-latek pochodzący z okolic miasta Landsberg am Lech. Mężczyzna zaraził się od swojej koleżanki z Szanghaju, która prowadziła szkolenie dla firmy Webasto, w której pracuje.

Aż 40 osób miało kontakt z chorym, dlatego ilość przypadków chorobowych może wkrótce drastycznie wzrosnąć. Nic nie wskazywało na to, że Chinka jest chora, ponieważ nie ujawniły się u niej objawy chorobowe. Dopiero w podróży powrotnej, na pokładzie samolotu do Chin 23 stycznia, kobieta poczuła się gorzej.

koronawirus w Wielkiej Brytanii 3
Twitter

Czym jest koronawirus?

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem należącym do rodziny koronawirusów (coronaviridae). Do tego typu klasyfikuje się ogromną liczbę wirusów, które mogą wywoływać rozmaite objawy i choroby, od łagodnych, takich jak przeziębienie, do ciężkich jak np. ostry zespół oddechowy (SARS).

Koronawirus 2019-nCoV po raz pierwszy został zidentyfikowany w Chinach. U pacjentów zakażonych koronawirusem 2019-nCoV obserwuje się objawy zakażenia układu oddechowego – od łagodnych do umiarkowanych. Do najczęstszych symptomów należą: gorączka, kaszel, duszności. Objawy zwykle ujawniają się między 2. a 14. dniem zakażenia.

koronawirus w Wielkiej Brytanii 4
Twitter

Koronawirusy mogą występować także u wielu gatunków ssaków (m.in. wielbłądów, węży i kotów). W rzadkich przypadkach koronawirusy mogą się przenosić ze zwierząt na ludzi, a później z człowieka na człowieka. 

Wielu chorych na zapalenie płuc w Wuhan w Chinach zgłaszało, że jakiś czas przed wystąpieniem objawów, przebywali na targu rybnym lub targu ze zwierzętami. Stąd przypuszcza się, że przenoszenie koronawirusa 2019-nCoV wiąże się z kontaktem ze zwierzętami.

Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij