×

Koronawirus w Wielkiej Brytanii! Potwierdzono pierwsze dwa przypadki zakażenia wirusem

Koronawirus w Wielkiej Brytanii! Departament Zdrowia poinformował, że w Anglii odnotowano pierwsze dwa zachorowania na śmiertelnego wirusa. Z kolei Niemcy potwierdziły piąty przypadek chorobowy w kraju. Wirus się rozprzestrzenia.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Jak poinformowało BBC obie zarażone osoby, to członkowie tej samej rodziny. Na razie, aby nie wywoływać paniki wśród obywateli, nie podano tożsamości chorych ani miejsca, w którym prowadzone jest ich leczenie.

Zaznaczono, że pacjenci zostali objęci specjalistyczną opieką medyczną, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Profesor Chris Whitty uważa, że:

Brytyjska służba zdrowia jest bardzo dobrze przygotowana i przyzwyczajona do radzenia sobie z infekcjami

Naukowiec jest zdania, że wkrótce zostanie ustalone, kto jeszcze z otoczenia chorych mógł również zarazić się chorobą.

Pracujemy szybko nad identyfikacją kontaktów, jakie mieli pacjenci, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dysponujemy solidnymi środkami kontroli infekcji, aby natychmiast zareagować

Piąty przypadek u naszych sąsiadów

W południowej Bawarii zidentyfikowano piąty przypadek koronawirusa z Wuhan. Władze niemieckie potwierdziły tę informację w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym przez Bawarskie Ministerstwo Zdrowia. Ustalono, że zarażony mężczyzna pracował w tym samym miejscu pracy, co cztery inne osoby, które już wcześniej zaraziły się wirusem od zatrudnionego w firmie Chińczyka.

Pierwszym zarażonym obywatelem Niemiec był 33-latek pochodzący z okolic miasta Landsberg am Lech. Mężczyzna zaraził się od swojej koleżanki z Szanghaju, która prowadziła szkolenie dla firmy Webasto, w której pracuje.

Aż 40 osób miało kontakt z chorym, dlatego ilość przypadków chorobowych może wkrótce drastycznie wzrosnąć. Nic nie wskazywało na to, że Chinka jest chora, ponieważ nie ujawniły się u niej objawy chorobowe. Dopiero w podróży powrotnej, na pokładzie samolotu do Chin 23 stycznia, kobieta poczuła się gorzej.

Czym jest koronawirus?

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem należącym do rodziny koronawirusów (coronaviridae). Do tego typu klasyfikuje się ogromną liczbę wirusów, które mogą wywoływać rozmaite objawy i choroby, od łagodnych, takich jak przeziębienie, do ciężkich jak np. ostry zespół oddechowy (SARS).

Koronawirus 2019-nCoV po raz pierwszy został zidentyfikowany w Chinach. U pacjentów zakażonych koronawirusem 2019-nCoV obserwuje się objawy zakażenia układu oddechowego – od łagodnych do umiarkowanych. Do najczęstszych symptomów należą: gorączka, kaszel, duszności. Objawy zwykle ujawniają się między 2. a 14. dniem zakażenia.

Koronawirusy mogą występować także u wielu gatunków ssaków (m.in. wielbłądów, węży i kotów). W rzadkich przypadkach koronawirusy mogą się przenosić ze zwierząt na ludzi, a później z człowieka na człowieka. 

Wielu chorych na zapalenie płuc w Wuhan w Chinach zgłaszało, że jakiś czas przed wystąpieniem objawów, przebywali na targu rybnym lub targu ze zwierzętami. Stąd przypuszcza się, że przenoszenie koronawirusa 2019-nCoV wiąże się z kontaktem ze zwierzętami.

Fotografie: Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować