×

Koronawirus w Warszawie: pierwszy przypadek zakażenia potwierdzony! Kolejna chora osoba w Raciborzu. Na chwilę obecną wiadomo o ośmiu przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce.

Koronawirus w Warszawie: pierwszy przypadek

Doniesienia na temat koronawirusa, co rusz wywołują panikę w społeczeństwie. Z dnia na dzień wzrasta ilość potwierdzonych zakażeń. Na domiar złego okazuje się, że odnotowano dwa kolejne przypadki zakażenia. Pacjenci przebywają w szpitalach w Raciborzu i Warszawie.

Obie osoby przyjechały z zagranicy. Jak udało się ustalić kobieta, która przebywa w województwie mazowieckim nie jest obywatelką Polski. Do kraju przyleciała z Niemiec. Z kolei, mężczyzna przyjechał autokarem z Włoch. 

Zgodnie z zapewnieniami resortu zdrowia, zakażeni są w dobrym stanie. W chwili obecnej trwają działania służb sanitarno-epidemiologicznych, które starają się dotrzeć do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zakażonymi. Kilka osób zostało już skierowanych na kwarantannę.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory przebadano 1154 próbek, z czego osiem dało pozytywny wynik. Łącznie w Polsce potwierdzono już osiem przypadków zakażenia koronawirusem. Fala zachorowań stopniowo przesuwa się z zachodu kraju na wschód. Pacjent „zero” przebywa w Zielonej Górze, dwie osoby w Szczecinie, jedna we Wrocławiu, dwie w Ostródzie, jedna w Warszawie i jedna w Raciborzu.

Specustawa ws. koronawirusa

Dzisiaj weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Dokument został podpisany w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa zakłada m.in., że pracodawca, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie musiał umożliwić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu.

Co więcej, regulacja wprowadza rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych z wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnia, że sytuacja jest stabilna.

Dziennie jesteśmy w stanie wykonać ponad dwa tys. testów na obecność koronawirusa, obecnie takich testów wykonywanych jest ok. 90-100.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować