×

Koronawirus w Polsce 9 września. MZ informuje o kolejnym wzroście liczby zakażeń

Koronawirus w Polsce 9 września. Resort zdrowia poinformował o kolejnych przypadkach zakażeń na terenie naszego kraju. Tymczasem powraca temat noszenia maseczek ochronnych.

Trzeba nosić maseczki czy nie?

Lekarze nieustannie przypominają, aby nosić maseczki i choć częściowo zabezpieczać się przed koronawirusem. Tyle że jedni do obostrzeń stosują się, a inni nie – zasłaniają się przy tym niejasnymi przepisami ustawy.

W związku z tym, Polska Rada Centrów Handlowych zaapelowała o doprecyzowanie przepisów tak, by nikt nie miał wątpliwości, co jest obowiązkiem każdego z nas.

Wystosowaliśmy apel do Ministerstwa Zdrowia i rządu z prośbą o doprecyzowanie przepisów. Dochodzą do nas niepokojące sygnały z różnych miejsc, gdzie klienci przynoszą specjalne oświadczenia prawne, na podstawie których uważają, że nie muszą maseczek czy przyłbic zakładać

– oznajmił dyrektor generalny Polskiej Rady Centrum Handlowych Radosław Knap.

Chodzi przede wszystkim o ustawę, w której jest zapis o „obowiązku stosowania środków profilaktycznych przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie”. Daje to duże pole do interpretacji i otwiera niektórym osobom furtkę do omijania przepisów.

Sam szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jarosław Pinkas „wygadał” prawdziwy powód noszenia maseczek. Według niego, maseczka ma nie chronić przed jakimkolwiek zakażeniem, a jedynie przypominać, że rząd ogłosił pandemię.

Koronawirus w Polsce 9 września

W dzisiejszym raporcie Ministerstwa Zdrowia czytamy o 421 kolejnych zakażonych pacjentach, którzy pochodzą z województw:

małopolskiego (67),
mazowieckiego (61),
śląskiego (57),
pomorskiego (38),
dolnośląskiego (34),
wielkopolskiego (28),
podkarpackiego (22),
lubelskiego (19),
warmińsko-mazurskiego (18),
świętokrzyskiego (17),
kujawsko-pomorskiego (14),
łódzkiego (12),
opolskiego (12),
zachodniopomorskiego (11),
lubuskiego (6),
podlaskiego (5).

To o ponad 20 potwierdzonych przypadków koronawirusa więcej niż wczoraj.

Resort z przykrością powiadomił także o śmierci kolejnych 11 osób z COVID-19:

Z przykrością informujemy o śmierci 11 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Starachowice, 79-M Kraków, 66-K Łańcut, 82-M Gliwice, 58-K, 86-K Tychy, 82-K Gorzów Wielkopolski, 68-M Siedlce (mieszkaniec woj. lubelskiego), 70-K Poznań, 84-M Warszawa, 73-M Gdańsk. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 71 947/2 147 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: tvn24.pl
Fotografie: Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować