×

Koronawirus w Polsce 8 stycznia 2021 r. Zaskakujący spadek liczby zakażeń

Koronawirus w Polsce 8 stycznia. Jak wygląda obecna sytuacja epidemiczna? Ile odnotowano nowych przypadków zakażeń i ofiar śmiertelnych wśród pacjentów z Covid-19? Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport.

Liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła już 25 milionów. Ponad milion zakażeń to przypadki z naszego kraju.

Niepożądane reakcje na szczepionkę

Opozycja oskarża, że szczepienia idą nieudolnie, rządzący odpowiadają, że wręcz przeciwnie. Jak przekazał minister Michał Dworczyk, Polska pod względem szczepień jest na trzecim miejscu w Europie. Dworczyk podkreśla, że szczepienia nabierają tempa, a po pierwszą dawkę zgłasza się coraz więcej chętnych medyków.

Do wczoraj zaszczepiono ponad 177 tys. osób, a tylko u ośmiu z nich wystąpiły „lekkie reakcje niepożądane”. Jakie? Tego nie wiadomo.

Prawdopodobnie pod koniec miesiąca rozpoczną się szczepienia osób z Etapu 1. Możliwe, że tym razem będzie wykorzystany tańszy i mniej wymagający, co do warunków przechowywania preparat Moderny dopuszczony do obrotu na terenie UE.

Dworczyk zapowiedział, że do końca marca Polska otrzyma około 5 mln 900 tys. dawek szczepionki.

Pacjentka z Covidem czekała 10 godzin w karetce

Niezależnie od postępu szczepień, nieustannie wyziera szara polska rzeczywistość. Po raz kolejny do mediów dotarły wstrząsające wieści, tym razem z Wrocławia.

Pacjentka z koronawirusem przez niemal 10 godzin czekała w karetce na przyjęcie do Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Załoga karetki przez prawie cały dzień próbowała się doprosić o informację, jak długo będzie musiała czekać z chorą. W tym czasie przed szpitalem zrobił się zator na 10 karetek!

Ale czekały nie tylko karetki. W poniedziałek nawet 10 godzin czekali pacjenci, którzy mieli zostać przyjęci na SOR. Szpital, wskazany przez wojewodę jako covidowy, tłumaczy się ograniczeniami kadrowymi, jak i infrastrukturalnymi.

A jak wygląda obecna sytuacja epidemiczna w Polsce?

Koronawirus w Polsce 8 stycznia

W dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia informuje o 8 790 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (1216),
kujawsko-pomorskiego (1034),
pomorskiego (987),
wielkopolskiego (774),
zachodniopomorskiego (554),
śląskiego (548),
łódzkiego (546),
podkarpackiego (490),
warmińsko-mazurskiego (486),
dolnośląskiego (461),
lubelskiego (403),
małopolskiego (352),
podlaskiego (293),
lubuskiego (233),
opolskiego (96),
świętokrzyskiego (89).

228 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Porównując do dnia wczorajszego (tj. 7 stycznia 2021 r.), kiedy to odnotowano w ciągu doby 12 054 przypadków koronawirusa, dziś można mówić o sporym spadku liczby zakażeń. Jeśli ta tendencja spadkowa utrzyma się, jest szansa, że dzieci po feriach wrócą do szkół.

W komunikacie MZ czytamy również o śmierci 332 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 60 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 272 osoby.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 365 645 / 30 574 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować