×

Koronawirus w Polsce 8 lutego. Tak małej liczby zakażeń już dawno nie było!

Koronawirus w Polsce 8 lutego. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażeń oraz zgonów spowodowanych COVID-19. Już niebawem mają ruszyć szczepienia nauczycieli preparatem AstraZeneca. Niestety okazuje się, że szczepionka ta nie jest skuteczna w stosunku do afrykańskiego szczepu koronawirusa.

Nieskuteczna szczepionka

Od dłuższego czasu mówi się, że szczepionka marki AstraZeneca nie powinna być podawana osobom powyżej 65. roku życia, ponieważ posiada ona bardzo niską skuteczność. Na domiar złego okazuje się, że preparat nie chroni przed zakażeniem afrykańską odmianą koronawirusa. Właśnie z tego powodu minister zdrowia RPA Zweli Mkhize zapowiedział już, że szczepienia produktem firmy AstraZeneca zostaną wstrzymane.

Decyzja zapadła w oparciu o wyniki badań naukowców Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu, przeprowadzonych na grupie 2,1 tys. osób. Testy wykazały, że zaszczepieni brytyjskim preparatem byli bardziej odporni na łagodną odmianę COVID-19 niż osoby, które otrzymały placebo. Niestety nie stwierdzono, aby szczepionka chroniła przed ciężkimi objawami choroby. 39 uczestników zakaziło się południowoafrykańskim wariantem B.1.351 koronawirusa. 19 osób otrzymało szczepionkę, a 20 placebo. Nikt nie wymagał hospitalizacji.

Co z polskimi nauczycielami?

Badanie potwierdziło, że skuteczność szczepionek przeciwko afrykańskiemu wariantowi koronawirusa jest niższa. W RPA przeprowadzono także badania szczepionek Novavax i Johnson&Johnson. Analizy wykazały, że one również posiadają dużo niższą skuteczność. W przypadku pierwszej jest to ok. 60 proc., a w przypadku drugiej 89 proc. Szczepionka Johnson&Johnson wykazała skuteczność przeciwko „umiarkowanemu i ciężkiemu” przebiegowi choroby na poziomie 57 proc.

Pomimo jednoznacznych wyników badań, rzeczniczka AstraZeneca w rozmowie dla dziennika „Wall Street Journal” powiedziała, że firma jest przekonana, że preparat może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Południowoafrykański wariant koronawirusa dotarł już do 32 krajów świata. Przypomnijmy, że dziś ruszają zapisy na szczepienia nauczycieli. Pierwszeństwo będą miały osoby zatrudnione w szkołach, przedszkolach oraz żłobkach. Pierwsze szczepionki marki AstraZeneca zostaną podane już w piątek 12 lutego.

Koronawirus w Polsce 8 lutego

Mamy 2 431 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw:

– mazowieckiego (438),
– pomorskiego (332),
– kujawsko-pomorskiego (227),
– podkarpackiego (155),
– wielkopolskiego (155),
– śląskiego (145),
– zachodniopomorskiego (122),
– dolnośląskiego (111),
– lubelskiego (110),
– świętokrzyskiego (95),
– podlaskiego (90),
– lubuskiego (88),
– łódzkiego (84),
– małopolskiego (83),
– warmińsko-mazurskiego (70),
opolskiego (40).

Z powodu #COVID19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 34 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1 552 686/39 132 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij