×

Koronawirus w Polsce 7 września. Nagły spadek liczby nowych zakażeń

Koronawirus w Polsce 7 września sprawia niezłe wrażenie, zwłaszcza na tle innych państw europejskich. Od kilu dni krzywa zachorowań w naszym kraju utrzymuje się na wyraźnie niższym poziomie. Czy możemy już odetchnąć z ulgą?

Sytuacja epidemiologiczna w Europie

Na tle sierpniowej kumulacji nowych zakażeń, wczorajszy wynik, czyli 473 pozytywnych wyników testów nastrajał Polaków naprawdę optymistycznie. Wszyscy bowiem pamiętamy zatrważające dane z 21 sierpnia, gdy padł dotychczasowy rekord 903 zachorowań na Covid-19 lub drugi tydzień sierpnia, gdy krzywa zakażeń nagle wystrzeliła w górę, przekraczając 700 dziennie i utrzymywała się na wysokim poziomie, spadając tylko w weekendy, gdy wykonuje się mniej testów.

Polska, z odnotowanym ostatnio spadkiem nowych zakażeń, na tle reszty Europy prezentuje się naprawdę nieźle. 4 września był dniem o rekordowych przyrostach osób zakażonych koronawirusem w czterech państwach leżących w naszym regionie: na Słowacji, Wegrzech, Ukrainie i w Czechach.

Niewesoła sytuacja epidemiologiczna jest też w Hiszpanii, już i tak mocno doświadczona przez koronawirusa wiosną tego roku. W minionym tygodniu potwierdzono tam najwyższą liczbę zakażeń od początku pandemii. Hiszpański resort zdrowia poinformował, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem liczba infekcji SARS-CoV-2 zwiększyła się o 10 476 przypadków, a łączna liczba zakażeń wynosi już 498 989.

We Francji w piątek odnotowano blisko 9 tysięcy zakażeń koronawirusem – to najwyższa jak dotąd liczba nowych infekcji. Z kolei niemiecki Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha poinformował w sobotę, że liczba nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wyniosła w ciągu minionej doby 1 378, co zwiększyło ich łączną liczbę do 248 997.

Druga fala zakażeń nie ominęła również Wielkiej Brytanii, gdzie w ciągu minionej doby potwierdzono 2 988 nowych przypadków koronawirusa. To najwyższa dobowa liczba zakażeń od 22 maja i wzrost o prawie 1 200 w stosunku do poprzedniego dnia.

Koronawirus w Polsce 6 września

Tymczasem w Polsce mamy na razie około 15,5 tysiąca aktywnych przypadków koronawirusa, a na kwarantannie przebywa ponad 72 tysiące Polaków. Przed ewentualnym kryzysem epidemiologicznym w sezonie jesiennym ma chronić nas powszechne szczepienia przeciwko grypie i włączenie do działań prewencyjnych lekarzy pierwszego kontaktu, co już zapowiedział nowy minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Na efekty tych działań trzeba będzie jeszcze poczekać, na razie MInisterstwo Zdrowia poinformowało o 302 nowych zakażeniach koronawirusem. Tym samym ogólna liczba pacjentów z SARS-CoV-2 wzrosła od początku pandemii, czyli przez minione pół roku do 71 126.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw:
małopolskiego (88),
śląskiego (31),
mazowieckiego (25),
podkarpackiego (23),
wielkopolskiego (21),
pomorskiego (20),
podlaskiego (19),
warmińsko-mazurskiego (15),
kujawsko-pomorskiego (15),
lubelskiego (13),
świętokrzyskiego (9),
łódzkiego (8),
dolnośląskiego (6),
opolskiego (5),
zachodniopomorskiego (3),
lubuskiego (1).

W komunikacie Ministerstwa Zdrowia opublikowanym w mediach społecznościowych możemy przeczytać również o kolejnych ofiarach śmiertelnych Covid-19.

Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 87-M Pajęczno, 41-M Puławy, 82-M Łańcut, 62-M Gorzów Wlk. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

W ten sposób liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła w Polsce do 2 124.

Źródła: tvn24.pl, wiadomosci.gazeta.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować