×

Koronawirus w Polsce 6 września. Liczba zakażeń drastycznie spadła

Koronawirus w Polsce 6 września dał nam chwilę oddechu. Jak zwykle w weekend, krzywa zakażeń spadła. Za wcześnie jednak, by stwierdzić, czy to zasługa nowej strategii Ministerstwa Zdrowia.

Sytuacja epidemiologiczna

Sierpień pod względem epidemiologicznym był trudny dla Polaków. Od 6 sierpnia, gdy krzywa zachorowań nagle wystrzeliła w górę, przekraczając 700 nowych zakażeń dziennie, utrzymywała się na wysokim poziomie, spadając tylko w weekendy, gdy wykonuje się mniej testów.

21 sierpnia padł rekord. Tego dnia potwierdzono 903 zachorowań na Covid-19. Wrzesień, wbrew obawom, związany z powrotem dzieci do szkół, nieoczekiwanie przyniósł trochę oddechu. W poniedziałek odnotowano 502 przypadki zakażenia koronawirusem, we wtorek – 550, w środę – 595, w czwartek – 612. W piątek wprawdzie aż 691 testów dało wynik pozytywny, ale za to następnego dnia, w sobotę liczba nowych zakażeń spadła do 567.

Tymczasem nowy minister zdrowia, Adam Niedzielski, który na czele resortu zastąpił Łukasza Szumowskiego, zapowiada zmianę strategii walki z pandemią. Jak wyjaśnił na czwartkowej konferencji prasowej, zmiana jest wymuszona nadchodzącą jesienią i wzrostem zapadalności na infekcje o objawach, które można pomylić z koronawirusem.

Dlatego do systemu testów na koronawirusa zostaną włączone przychodnie POZ i lekarze pierwszego kontaktu, którzy zresztą nie są tym pomysłem zachwyceni. Działaniem prewencyjnym ma być zwiększona szczepialność przeciwko grypie, szczególnie grup podwyższonego ryzyka, w tym seniorów, którzy mają zostać objęci darmowym szczepieniem.

Nowy minister zapowiedział także rozbudowanie infrastruktury punktów wymazowych drive-through oraz zmiany w strukturze szpitalnej. Pojęcie szpitali jednoimiennych w ogóle zostanie zlikwidowane. Pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, wymagający specjalistycznego leczenia, trafią do jednego z 9 działających w Polsce szpitali wielospecjalistycznych. Pacjenci, wymagający opieki internistycznej lub podłączenia do respiratora, będą leczeni w jednym z 87 szpitali z oddziałami obserwacyjno-zakaźnymi i zakaźnymi. Natomiast szpitale powiatowe stworzą miejsca do izolacji, gdzie pacjent będzie mógł oczekiwać na ewentualny wynik badania. Zostanie w nich zabezpieczone jedno stanowisko w sytuacji zagrożeniu życia i zdrowia, by pacjentowi mogła zostać udzielona pomoc.

Koronawirus w Polsce 6 września

Aktualnie szacuje się, że w całej Polsce jest około 16 tysięcy aktywnych zakażeń. Na kwarantannie przebywa ponad 71 tysięcy Polaków.

Dzisiaj, 6 września, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 437 nowych przypadkach koronawirusa. Tym samym ogólna liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła do 70 824 osób.

Nowe zachorowania na Covid-19 dotyczą województw:

– małopolskiego (90),
– mazowieckiego (59),
– pomorskiego (45),
– opolskiego (36),
– śląskiego (35),
– wielkopolskiego (35),
– podkarpackiego (33),
– łódzkiego (20),
– kujawsko-pomorskiego (19),
– świętokrzyskiego (15),
– podlaskiego (14),
– lubelskiego (13),
– warmińsko-mazurskiego (9),
– dolnośląskiego (8),
– zachodniopomorskiego (4),
– lubuskiego (2).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o 7 zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem. W ten sposób liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła w Polsce do 2 120.

Źródła: tvn24.pl, wiadomosci.gazeta.pl, twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować