×

Koronawirus w Polsce 6 sierpnia. Gigantyczny wzrost zakażeń, powrót obostrzeń

Koronawirus w Polsce 6 sierpnia. Resort zdrowia poinformował w czwartkowym komunikacie o nowych zakażeniach. Sytuacja jest coraz bardziej napięta. Padł kolejny niechlubny rekord, a Szumowski mówi o powrocie do obostrzeń w 19 powiatach. Wiemy już także, że duże zmiany czekają na tych, którzy organizują przyjęcia weselne. Pary młode powinny się przygotować na to, że podczas uroczystości nie będzie przy nich babć i dziadków.

Koronawirus w Polsce 6 sierpnia

1 września już za kilka tygodni, tymczasem patrząc na raporty z ostatnich dni, można odnieść wrażenie, że sytuacja całkowicie wymknęła się spod kontroli.

W najnowszym raporcie resortu zdrowia czytamy o 726 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa. To niemal o 100 zachorowań więcej niż w raporcie z 5 sierpnia (wczoraj było 640 zakażeń).

Nowe przypadki dotyczą województw:
śląskiego (137),
małopolskiego (118),
mazowieckiego (107),
wielkopolskiego (89),
dolnośląskiego (39),
łódzkiego (39),
podkarpackiego (33),
świętokrzyskiego (30),
pomorskiego (29),
opolskiego (25),
zachodniopomorskiego (19),
podlaskiego (17),
lubelskiego (13),
warmińsko-mazurskiego (12),
kujawsko-pomorskiego (11),
lubuskiego (8).

Wczoraj odnotowano najwyższą liczbę zgonów na COVID-19 od 30 czerwca. Niestety, dzisiaj liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się o kolejnych 18 zakażonych pacjentów.

Jak czytamy w komunikacie MZ:

Z przykrością informujemy o śmierci 18 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 75-M, 76-K Zgierz, 56-K Zgierz (mieszkanka woj. wielkopolskiego), 82-M Zgierz (mieszkaniec woj. mazowieckiego), 43-M Poznań, 64-K, 83-M Warszawa, 78-K Kraków, 79-K Grobla, 70-M Gliwice, 83-M Tychy, 84-K, 68-M, 91-M Racibórz, 49-M Lubaczów, 88-M Rzeszów, 88-K Przemyśl, 84-K Łańcut. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 49 515/1 774 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Minister Szumowski zapowiada podjęcie radykalnych kroków.

Powrót obostrzeń w niemal 20 powiatach

W ostatnich dniach media społecznościowe obiegły zdjęcia z nadmorskich kurortów. Widać na nich zatłoczone ulice i plaże. Turyści nie zachowują dystansu społecznego i nie zakładają maseczek. Jednak szef resortu zdrowia twierdzi, że to nie nadmorskie powiaty stanowią główny problem, jeśli chodzi o przyrost zachorowań.

Najgorzej jest na południu Polski: na Śląsku, w Małopolsce czy ostatnio w Wielkopolsce i na Podkarpaciu. Są tam powiaty, gdzie wzrosty zakażeń są bardzo duże. Dlatego mieszkańcy mogą się spodziewać powrotu do obostrzeń.

Przeanalizowaliśmy dynamikę wzrostów zakażeń, jaka jest we wszystkich powiatach w ciągu ostatnich 14 dni. Weryfikowaliśmy, ile pojawiło się nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców i jaka jest dynamika zmian. Jak zauważyliśmy, mamy problem w około 20 powiatach

– powiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek

– dodał wtedy Szumowski. A dzisiaj potwierdził to na konferencji prasowej.

Ostatecznie rząd przywrócił obostrzenia w 19 powiatach. W 9 z nich nakaz noszenia maseczek obowiązuje w KAŻDEJ przestrzeni publicznej.

Jeśli wesele, to bez dziadków

Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiedziała z kolei w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że duże zmiany czekają na organizatorów wesel. Podczas uroczystości może zabraknąć dziadków pary młodej.

Wiemy, że każda rodzina chciałaby w możliwie najszerszym gronie bawić się na weselach, ale jeżeli możemy ochronić życie i zdrowie babć i dziadków, wprowadzimy zakaz uczestnictwa w tego rodzaju imprezach dla seniorów

– zapowiedziała Semieniuk.

Niewykluczone, że pozostali weselnicy będą natomiast świętować w maseczkach ochronnych. Więcej szczegółów poznamy jeszcze w tym tygodniu.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować