×

Koronawirus w Polsce 5 września. Najwięcej przypadków w Małopolsce

Koronawirus w Polsce 5 września: takie rekordy zawsze milej pobijać. Wczoraj odnotowano rekordową dobową liczbę ozdrowień. Łącznie w kraju wyzdrowiało już 49 tys. 820 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Jednak nieustannie przybywa także zakażonych. Dzisiejszy raport MZ mówi o kolejnych kilkuset zachorowaniach.

Orgia z koronawirusem; Tymoszenko wraca do zdrowia

Liczba wszystkich zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 26 mln. Zmarło 863 tys. osób. W niechlubnych statystykach prym wiodą: USA, Brazylia, Indie, Rosja i Peru.

W berlińskiej dzielnicy Mitte w ciągu jednego tygodnia wykryto 73 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Jak się okazało, do tego wyniku przyczyniła się m.in. orgia, zorganizowana pod koniec sierpnia. Wiadomo, że wzięła w niej udział przynajmniej jedna zakażona osoba.

Dobre wieści napływają natomiast z Ukrainy, gdzie o powrót do zdrowia walczyła Julia Tymoszenko. Jej stan oceniano jako krytyczny.

Teraz była ukraińska premier poinformowała, że udało jej się przetrwać „stan kryzysowy”, chociaż „do wyzdrowienia jeszcze daleko”.

Przypomnijmy, że zakażony jest również były premier Włoch – 83-letni  Silvio Berlusconi.

Nowa lista powiatów

Wczoraj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał nową listę powiatów objętych żółtą i czerwoną strefą. Do strefy czerwonej trafiły dwa powiaty z Małopolski i jeden z woj. łódzkiego. Na liście znalazły się:

  • Nowy Sącz (Małopolskie),
  • limanowski (Małopolskie),
  • pajęczański (Łódzkie).

Natomiast do żółtej strefy trafiło siedem powiatów z siedmiu województw:

  • nowosądecki (Małopolskie),
  • łowicki (Łódzkie),
  • lipski (Mazowieckie),
  • kolski (Wielkopolskie),
  • konecki (Świętokrzyskie),
  • przeworski (Podkarpackie),
  • kłobucki (Śląskie).

Wiadomo, że za trudną sytuację w kilku powiatach Małopolski w dużej mierze odpowiadają organizowane tam wesela. Możliwe, że niedługo powróci limit gości do 50 osób, a także pojawi się obowiązek prowadzenia rejestru weselników.

Koronawirus w Polsce 5 września

Ministerstwo zdrowia szykuje się do jesiennej fali zachorowań i zmienia strategię walki. Jak poinformowano wczoraj, w miejsce szpitali jednoimiennych powstaną trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego. Ale czy to usprawni pracę naszej służby zdrowia?

W ostatnich tygodniach doszło do kuriozalnych i bulwersujących sytuacji, gdy z powodu procedur, a raczej związanej z nimi opieszałości w pracy szpitali, życie straciło kilku pacjentów.

Tymczasem w najnowszym raporcie MZ czytamy o kolejnych 567 zachorowaniach. Najwięcej zakażeń jest w województwach:

– małopolskiego (120),
– mazowieckiego (68),
– wielkopolskiego (59),
– podkarpackiego (58),
– śląskiego (48),
– pomorskiego (42),
– łódzkiego (31),
– świętokrzyskiego (26),
– dolnośląskiego (23),
– warmińsko-mazurskiego (16),
– lubelskiego (15),
– lubuskiego (14),
– zachodniopomorskiego (14),
– kujawsko-pomorskiego (13),
– podlaskiego (11),
– opolskiego (9).

Tym samym, łączna liczba zakażeń w kraju wzrosła do 70 387. Niestety, jest także 13 kolejnych ofiar śmiertelnych. Najmłodsza z nich miała 56 lat, a najstarsza 86 lat.

Z powodu COVID-19, w Polsce zmarło już 2 113 osób. Większość z nich miała choroby współistniejące.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować